Opera i balet na dużym ekranie oraz koncerty na żywo – Festiwal Ogrody Muzyczne w Warszawie

39

Retransmisje najlepszych produkcji operowych i baletowych, historia muzyki w odcinkach i plejada estońskich artystów ze zdobywcami nagrody Grammy na czele – 1 lipca na Zamku Królewskim w Warszawie rozpoczyna się Festiwal Ogrody Muzyczne.

17. edycja festiwalu potrwa aż do 26 lipca. W każdy weekend na dziedzińcu Zamku Królewskiego pod wielkim klimatyzowanym namiotem emitowane będą spektakle operowe i baletowe. Zobaczymy między innymi transmitowane wcześniej w ramach cyklu Met: Live in HD – „Traviatę” z Sonyą Yonchevą i Michaelem Fabiano, „Rusałkę” z Kristine Opolais, „Nabucco” z Placido Domingo oraz „Rycerskość wieśniaczą” Pietro Mascagniego z Festiwalu w Salzburgu, pod dyrekcją Christiana Thielemanna z gwiazdorską obsadą (Jonas Kaufmann, Ludmiła Monastyrska). Wśród spektakli baletowych retransmitowanych z Teatru Bolszoj będą „Jezioro Łabędzie”, „Śpiąca królewna”, czy „Don Kichot”.

Zaprezentowane zostaną również programy, które można było wcześniej obejrzeć w TVP Kultura – biograficzny film dokumentalny o Annie Netrebko – „Anna Wspaniała”, koncert „Trzy gwiazdy w Monachium” oraz czteroodcinkowy serial „Historia muzyki”, w którym poznajemy epoki baroku, klasycyzmu, romantyzmu i współczesności.

Ogrody Muzyczne to nie tylko opera i balet na dużym ekranie, ale również wydarzenia na żywo. Każdego roku gościem festiwalu jest kraj, który 1 lipca przejmuje prezydencję w Unii Europejskiej. W tegorocznej edycji jest to Estonia, która świętuje 100-lecie odzyskania niepodległości.

Wśród zaproszonych estońskich artystów jest Estonian Piano Orchestra, która zaprezentuje utwory współczesnych estońskich kompozytorów oraz napisaną specjalnie dla nich nową aranżację „Obrazków z Wystawy” Musorgskiego w operacowaniu Reina Rannapa. 24 lipca do Warszawy przyjadą zdobywcy nagrody Grammy 2013 za „najlepsze wykonanie chóralne”, czyli Vox Clamantis. Gregoriański chór  pod przewodnictwem Jaan-Eik Tulvego zaprezentuje między innymi hymny i antyfony gregoriańskie. W drugiej części wieczoru pojawi się guru estońskiej elektroniki i rocka progresywnego Sven Grünberg. W ramach przybliżania warszawskiej publiczności kultury estońskiej, zaprezentowany zostanie dokument „Śpiewająca Rewolucja”.

Polskich wykonawców na festiwalu reprezentować będzie mezzosopranistka Urszula Krygier, której koncert odbędzie się 14 lipca oraz Marcin Patyra, który wykona Koncert skrzypcowy D-dur Paganiniego z towarzyszeniem zespołu Sinfonia Viva pod dyrekcją Tomasza Radziwonowicza (26 lipca).

Osobną propozycją skierowaną do najmłodszych spędzających „lato w mieście” są dedykowane im Dziecięce Ogrody Muzyczne, w środowe przedpołudnia.

Pełny program festiwalu znajduje się na stronie www.ogrodymuzyczne.pl

O autorze