Ogłoszenie wyników III etapu Konkursu Chopinowskiego

0

Decyzją Jury pod przewodnictwem prof. Katarzyny Popowej-Zydroń do finałów zakwalifikowało się 12 uczestników reprezentujących 10 krajów.

W finałach wystąpią:

1. Pani Leonora Armellini, Włochy
2. Pan J J Jun Li Bui, Kanada
3. Pan Alexander Gadjiev, Włochy/Słowenia
4. Pan Martin Garcia Garcia, Hiszpania
5. Pani Eva Gevorgyan, Rosja/Armenia
6. Pani Aimi Kobayashi, Japonia
7. Pan Jakub Kuszlik, Polska
8. Pan Hyuk Lee, Korea Południowa
9. Pan Bruce (Xiaoyu) Liu, Kanada
10. Pan Kamil Pacholec, Polska
11. Pan Hao Rao, Chiny
12. Pan Kyohei Sorita, Japonia

Finałowe przesłuchania odbędą się w dniach 18-20 października w wieczornych sesjach rozpoczynających się o godz. 18. Szczegółowy harmonogram znajduje się w zakładce Kalendarium. Pianiści zagrają jeden z dwóch koncertów fortepianowych Fryderyka Chopina.

Pytany w rozmowie z PAP o większą niż przewidziano w regulaminie liczbę finalistów, dyrektor Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina Artur Szlenker powiedział, że „argumentem merytorycznym była bardzo duża bliskość punktowa uczestników, którzy w rankingu uplasowali się na dziesiątym, jedenastym i dwunastym miejscu. Zatem po sprawdzeniu możliwości organizacyjnych z orkiestrą Filharmonii Narodowej, po sprawdzeniu wszystkich aspektów, które udało się przeanalizować w tak krótkim czasie, jury doszło do wniosku, że najlepszym rozwiązaniem będzie dopuszczenie zwiększonej liczby dwunastu osób” – dodał.

Ogłoszenie laureatów konkursu odbędzie się podczas galowego koncertu w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w dniu 21 października.

O autorze