Nowy sezon w Teatro Real pełen polskich nazwisk

0

Plany na nowy sezon artystyczny zaprezentował wczoraj Teatro Real w Madrycie. Już w październiku odbędzie się premiera „Aidy” Verdiego, a w roli Radamesa wystąpi Piotr Beczała. Polski tenor zadebiutuje jako Radames tego lata w Salzburgu, po tym jak z powodu pandemii przepadł jego występ w „Aidzie” w Metropolitan Opera w 2020 roku. Przedstawienie w Madrycie będzie z kolei debiutem w roli dla Artura Rucińskiego, który wcieli się w Amonasro. Będzie to kolejna verdiowska rola w dorobku barytona, który w lipcu po raz pierwszy zaśpiewa również tytułową rolę Makbeta w Bayerische Staatsoper. Panowie niestety nie mają wspólnych terminów występów, a na scenie zobaczymy również m.in. Krassimirę Stoyanovą, Marię Agrestę, Annę Netrebko, Jamie Barton, Yusifa Eyvazova, Alexandra Vinogradova, Carlosa Alvareza.

Krystian Adam Krzeszowiak wystąpi jako Arcade w „Achille in Sciro” Corselliego, natomiast w „Nosie” Szostakowicza zaśpiewa aż czterech polskich śpiewaków: Aleksander Teliga, Anna Jeruć, Iwona Sobotka i Agnieszka Zwierko. Spektakl w reżyserii Barrie’go Kosky jest koprodukcją z Royal Opera House, Komische Oper Berlin i Opera Australia.

Jakuba Józefa Orlińskiego podziwiać będzie można w tytułowej roli Tolomeo w operze Händla, a Adam Palka kreować będzie rolę Timura w „Turandot” Pucciniego. W zamykającej sezon produkcji zaśpiewają również m.in. Anna Pirozzi, Elena Pankratova, Saioa Hernandez, Nadine Sierra i Ruth Iniesta.

O autorze