Nowa dyrekcja Opery Wrocławskiej przedstawia zarys planów na kolejne lata

0

Urząd Marszałkowski Województwa Dolnośląskiego zorganizował na Facebooku briefing prasowy w trakcie którego przedstawiono nową dyrekcję Opery Wrocławskiej oraz zaprezentowano koncepcję zarządzania tą instytucją w kolejnych sezonach artystycznych. W wyniku postępowania konkursowego na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej wybrana została Halina Ołdakowska, która będzie pełnić tę funkcję przez najbliższych pięć lat.

Pani Halina Ołdakowska jest absolwentką Akademii Muzycznej im. K. Lipińskiego i Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Ukończyła także program MBA Business Trends w Wyższej Szkole Bankowej we Wrocławiu. Nowa dyrektor Opery ma bogate doświadczenie związane z biznesem, zarządzaniem, promocją instytucji i wydarzeń kulturalnych. Przez ostatnie 14 lat pełniła funkcję zastępcy dyrektora Narodowego Forum Muzyki, gdzie odpowiadała za zarządzanie projektami i współpracę z partnerami strategicznymi. Do konkursu na stanowisko dyrektora Opery Wrocławskiej przystąpiło 15 kandydatów. Zaprezentowana przez panią Halinę Ołdakowską wizja zarządzania i działalności placówki kulturalnej była najbardziej przekonująca dla komisji konkursowej. Kandydatka udowodniła, że jej plany, a także umiejętności organizacyjno-menadżerskie i doświadczenie zawodowe dają najlepsze perspektywy rozwoju Opery.

– Opera Wrocławska to niezwykle ważna instytucja kulturalna, perełka i wizytówka nie tylko Wrocławia, ale również całego Dolnego Śląska. Chcę, aby pełniła funkcję kulturalnego ambasadora tego regionu również poza granicami Polski. Zależy mi na świeżym i nowoczesnym podejściu do Oper, zarówno od strony artystycznej, jak i zarządczej – mówi Halina Ołdakowska.

Nowa dyrektor zaprosiła do współpracy światowej sławy barytona Mariusza Kwietnia, który będzie pełnić funkcję dyrektora artystycznego.

– Moim celem jest wykorzystanie doświadczenia zdobytego podczas ćwierć wieku kariery artystycznej na wszystkich scenach świata. Przed nami w Operze Wrocławskiej powrót do korzeni, przywrócenie śpiewakowi wagi, która z czasem została zatracona. Planujemy współpracę z młodymi artystami z Polski i ze świata. Jesienią zamierzamy kontynuować pracę Opery zatrzymaną wcześniej przez sytuację epidemiczną, wzbogacając ją o nowy cykl koncertów. Pracujemy już również nad nowym repertuarem i premierami na 2021 rok – zaznacza nowy dyrektor artystyczny Mariusz Kwiecień.

Stanowisko dyrektora muzycznego obejmie uznany dyrygent Bassem Akiki.

– Operę Wrocławską noszę w sercu, to tutaj stawiałem swoje pierwsze artystyczne kroki, debiutowałem jako dyrygent i pracowałem przez siedem lat. Przez kolejnych siedem lat współpracowałem z różnymi teatrami na całym świecie. Mam świadomość, że w teatrze operowym „czasem rządzi muzyka” i na pewno będziemy o tym we Wrocławiu pamiętać. Przed laty wielcy kompozytorzy pisali specjalnie dla Opery Wrocławskiej. Teraz nawiążemy do tej tradycji i będziemy ją kontynuować w nowej odsłonie – zapowiada Bassem Akiki.

Nowy zespół zapowiada, że deskach wrocławskiego teatru zaśpiewają zarówno gwiazdy międzynarodowych scen operowych, jak i młode talenty, którym teatr chce dać szansę debiutu przed rozpoczęciem przez nich światowej kariery.

Sezon artystyczny 2020/2021 rozpocznie się 25 września serią pięciu koncertów z udziałem znanych polskich i zagranicznych solistów, którzy zaprezentują arie z oper znajdujących się w obecnym repertuarze Opery Wrocławskiej, jak i planowanych nowych produkcji. W nadchodzącym sezonie możemy spodziewać się 3 nowych premier operowych, jednej baletowej, programów edukacyjnych i kontynuacji tradycji organizacji superwidowiska operowego na zakończenie sezonu. Szczegóły zostaną przedstawione w najbliższym czasie.

Czytaj również: https://operalovers.pl/halina-oldakowska-mariusz-kwiecien-i-bassem-akiki-w-zespole-zarzadzajacym-opera-wroclawska/

O autorze