Niskie głosy w szczytnym celu

4

Już w piątek, 15 marca baryton Artur Ruciński i bas Rafał Siwek wystąpią w Warszawie na jedynym wspólnym koncercie charytatywnym „Wielcy Artyści – Małym Pacjentom” na rzecz Centrum Zdrowia Dziecka. Wydarzenie zorganizowała wybitna skrzypaczka Patrycja Piekutowska.  

Występy światowej sławy polskich śpiewaków operowych w kraju to prawdziwy rarytas dla melomanów, a podczas jednego koncertu – niemal niemożliwość. Artur Ruciński dopiero zakończył występy w Walencji i Zurychu, a już wybiera się do nowojorskiej The Metropolitan Opera by zaśpiewać w „Traviacie” Verdiego, a Rafał Siwek wpada do kraju między spektaklami w monachijskiej Bayerische Staatsoper i próbami w Paryżu. Spotkają się w Warszawie, by na zaproszenie Patrycji Piekutowskiej wystąpić z towarzyszeniem orkiestry Sinfonia Iuventus pod kierunkiem Piotra Sułkowskiego. Wokaliści, prywatnie przyjaciele, zaśpiewają najpiękniejsze arie i duety operowe na bas i baryton z oper Verdiego, Moniuszki, Donizettiego i Bizeta, aby weprzeć remont Centrum Zdrowia Dziecka. W wykonaniu orkiestry zabrzmi również słynne „Bolero” Maurice’a Ravela. Soliści, orkiestra i dyrygent wystąpią pro bono, a cały dochód z biletów-cegiełek zostanie przekazany szpitalowi na remont podjazdu dla karetek.

Pomysłodawcą i organizatorem koncertu jest wybitna skrzypaczka, Patrycja Piekutowska, która od 20 lat koncertuje po całym świecie. Stworzyła projekt specjalnie dla Instytutu Pomnik-Centrum Zdrowia Dziecka, największego szpitala dziecięcego w Polsce ze względu na osobistą historię łączącą z CZD jej synka. Patrycja Piekutowska osobiście poszukuje partnerów do wykonania remontów wielu części wspólnych szpitala, które nie były modernizowane od 40 lat. Prezesi firm, które wsparły i umożliwiły remont otrzymają podziękowania podczas koncertu 15 marca, który dzięki staraniom Patrycji Piekutowskiej zyska wspaniałą oprawę, godną wydarzenia artystycznego tej rangi. Współorganizatorem jest Politechnika Warszawska, której Duża Aula zamieni się w magiczną salę koncertową z trzypoziomową sceną i wyszukanym oświetleniem. Sama artystka także zagra na skrzypcach oraz poprowadzi cały koncert wraz z uznanym konferansjerem Wojciechem S. Wocławem.

O autorze