Nie żyje wybitny kompozytor Krzysztof Penderecki

4

Dziś nad ranem w wieku 86 lat po długiem i ciężkiej chorobie zmarł wybitny polski kompozytor Krzysztof Penderecki. Wiadomość podało Radio Kraków powołując się na rodzinę zmarłego.

Urodził się 23 listopada 1933 roku w Dębicy. Studiował kompozycję pod kierunkiem Franciszka Skołyszewskiego, a następnie kontynuował naukę w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem Artura Malawskiego i Stanisława Wiechowicza. Studia ukończył w 1958 roku i przyjął propozycję pracy asystenta w Katedrze Kompozycji prowadzonej przez Stanisława Wiechowicza.

W latach 1966-68 Krzysztof Penderecki był wykładowcą w Volkwang Hochschule für Musik w Essen (Niemcy). W roku 1968 otrzymał stypendium w Niemczech w ramach wymiany studentów (DADD). W 1972 roku otrzymał stanowisko rektora krakowskiej Akademii Muzycznej.

W trakcie swojej kariery komponował opery („Diabły z Loudun”, „Raj utracony”, „Czarna maska” i „Ubu Rex”), symfonie, koncerty instrumentalne i in. Do najważniejszych utworów Krzysztofa Pendereckiego należą „Tren – ofiarom Hiroszimy”, „Pasja według św. Łukasza”, „III Symfonia” i „Polskie Requiem”. Powszechnie uważany był za światowy autorytet w dziedzinie muzyki poważnej. Jego talent wielokrotnie wykorzystywali również twórcy filmowi. Utwory Pendereckiego znalazły się w takich filmach jak „Egzorcysta” Williama Friedkina, „Lśnienie” Stanleya Kubricka, „Dzikość serca” Davida Lyncha, „Ludzkie dzieci” Alfonso Cuaróna, „Katyń” Andrzeja Wajdy oraz „Wyspa tajemnic” Martina Scorsese oraz „Rękopis znaleziony w Saragossie” Wojciecha Jerzego Hasa.

Penderecki jest laureatem wielu prestiżowych nagród, m.in. czterokrotnie otrzymał statuetkę Grammy: w 1988 roku za II Koncert wiolonczelowy, w 1999 roku za II Koncert skrzypcowy i jako wykonawca dyrygujący własnym utworem oraz w 2017 roku w kategorii „Muzyka chóralna” za album „Penderecki Conducts Penderecki”. W 1967 i 1968 roku został również nagrodzony Prix Italia. W wyniku uznania dla jego działalności artystycznej, szereg uczelni wyższych zarówno w Europie, jak i Stanach Zjednoczonych, podjęło decyzję o przyznaniu Krzysztofowi Pendereckiemu tytułu doctora honoris causa. Kompozytor posiada honorowe obywatelstwo Bydgoszczy i jest honorowym prezesem Związku Kompozytorów Polskich. Otrzymał również wiele odznaczeń państwowych, w tym najwyższe polskie oznaczenie – Order Orła Białego.

O autorze