Nie żyje Kazimierz Kord

0

Filharmonia Narodowa poinformowała o śmierci Kazimierza Korda, wieloletniego dyrektora artystycznego i naczelnego instytucji.

„Z wielkim żalem informujemy o śmierci Maestro Kazimierza Korda, Dyrektora Naczelnego i Artystycznego Filharmonii Narodowej w latach 1977-2001, wielkiego Dyrygenta, charyzmatycznego Artysty, wspaniałego Dyrektora, szlachetnego Człowieka” – napisano na fanpage’u FN.

Kazimierz Kord urodził się w 1930 roku na krakowskim Podgórzu. Studiował grę na fortepianie w Leningradzie, a następnie dyrygenturę Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Krakowie.

W latach 1962- 69 kierował Miejskim Teatrem Muzycznym w Krakowie. Przez cztery lat szefował również Wielkiej Orkiestrze Symfonicznej Polskiego Radia i Telewizji w Katowicach.

W 1960-62 związany był z Operą Warszawską jako chórmistrz i dyrygent. Od 1977 do 2001 roku był najdłużej urzędujacym dyrektorem w historii Filharmonii Narodowej. Współpracował równocześnie z wieloma orkiestrami za granicą, a w latach 2005-2006 był dyrektorem muzycznym Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

Kord dyrygował również spektaklami operowymi. W Metropolitan Opera były to m.in. „Dama pikowa”, „Aida”, „Cosi fan tutte” i „Borys Godunov”. Jego operowa kariera obejmuje występy w tak renomowanych instytucjach jak m.in. San Francisco Opera, Royal Opera House, Bayerische Staatsoper, Dutch National Opera & Ballet, Royal Danish Opera.

O autorze