Nehring i Alexewicz wśród zakwalifikowanych do Konkursu Chopinowskiego bez eliminacji. Konkursowe eliminacje przełożone na wrzesień z powodu epidemii koronawirusa

1

Konkurs Chopinowski jest najważniejszym wydarzeniem muzycznym w Polsce i jednym z najbardziej prestiżowych konkursów muzycznych na świecie. Tegoroczna edycja przyciągnęła rekordową liczbę ponad 500 zgłoszeń. To pierwszy taki wynik w niemal stuletniej historii organizowanego co pięć lat konkursu. Do udziału w eliminacjach zakwalifikowano 164 pianistów z 33 krajów, m.in. z Chin, Japonii, Polski i Korei Południowej.

Eliminacje do 18. Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina zaplanowane były pierwotnie na kwiecień, jednak ze względu na decyzję sztabu kryzysowego z udziałem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego o czasowym zamknięciu instytucji kultury Narodowy Instytut Fryderyka Chopina, będący organizatorem Konkursu Chopinowskiego, podjął decyzję o przeniesieniu ich terminu eliminacji do na wrzesień 2020 r. „Obecnie trwa opracowywanie nowego, wrześniowego harmonogramu eliminacji, które miały odbyć się w dniach 17-28 kwietnia” – napisano w komunikacie prasowym.

Regulamin Konkursu Chopinowskiego umożliwia zakwalifikowanie laureatów niektórych (ściśle w nim określonych) konkursów pianistycznych do udziału w przesłuchaniach konkursowych z pominięciem etapów kwalifikacyjnego oraz eliminacji. Narodowy Instytut Fryderyka Chopina podał nazwiska dziewięciu osób, które wystąpią w konkursie w październiku. Będzie to pięciu Polaków – Piotr Alexewicz, Adam Kałduński, Szymon Nehring, Kamil Pacholec i Piotr Pawlak; dwóch pianistów ze Stanów Zjednoczonych: Evren Ozel oraz Avery Gagliano, Japończyk Tomoharu Ushida i Yutong Sun z Chin.

Inauguracja odbędzie się 2 października w Filharmonii Narodowej, a zmagania konkursowe oceniać będzie 18-osobowe jury pod przewodnictwem Katarzyny Popowej-Zydroń. Oprócz niej w skład jutry wchodzą m.in. Dmitri Alexeev, Martha Argerich, Dang Thai Son, Janusz Olejniczak, Adam Harasiewicz.

AKTUALIZACJA na dzień 23.03.2020: 

Eliminacje do XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędą się w dniach 18-29 września w Sali Kameralnej Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Uroczysta inauguracja XVIII Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Fryderyka Chopina odbędzie się 2 października 2020 r. w Filharmonii Narodowej w Warszawie. Na koncercie wystąpią zwycięzcy Konkursu z poprzednich lat: Martha Argerich, Dang Thai Son, Yulianna Avdeeva i Seong-Jin Cho oraz Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Narodowej pod batutą Andrzeja Boreyki.

Główne przesłuchania konkursowe trwać będą od 3 do 20 października w Sali Koncertowej Filharmonii Narodowej i podzielone zostały na cztery etapy:

  • I etap : 3-7 października;
  • II etap: 9-12 października;
  • III etap:14-16 października;
  • Finały: 18-20 października.

Zwycięzcę poznamy w nocy z 20 na 21 października. 21 października w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej  odbędzie się uroczystość wręczenia nagród połączona z koncertem laureatów. Koncert laureatów zostanie powtórzony 22 i 23 października w Filharmonii Narodowej.

O autorze