Należący do Węgierskiej Opery Państwowej Teatr Erkel zamyka się na zimę z powodu wysokich cen energii

3

Ponad stuletni Teatr Erkel w Budapeszcie, który należy do Węgierskiej Opery Państwowej, zostanie zamknięty na zimę z powodu kryzysu energetycznego w Europie i rosnącej inflacji. Jak podają media, rachunki za prąd w teatrze wzrosły ośmiokrotnie.

O tymczasowym zamknięciu liczącego sobie 111 lat Teatru Erkel dyrektor Węgierskiej Opery Państwowej Szilveszter Okovacs poinformował już we wrześniu: „Nie możemy sobie pozwolić na obecne koszty utrzymania opery i teatru, dlatego Teatr Erkel od 6 listopada zostanie zamknięty i ponownie otwarty dopiero pod koniec sezonu grzewczego.” Opera pozostanie otwarta dla publiczności, lecz utrzymywana w niej będzie temperatura 18°C, która obecnie obowiązuje we wszystkich instytucjach kulturalnych na Węgrzech.

Musieliśmy zdecydować, w jaki sposób możemy oszczędzić. Chociaż decyzja o zamknięciu Teatru Erkel na okres kilku miesięcy jest bolesna, była ona jak najbardziej racjonalna. Należało coś zrobić, bowiem najważniejsze jest zabezpieczenie wynagrodzeń dla pracowników” – dodał dyrektor Okovacs.

Tymczasowe zamknięcie Teatru Erkel to tylko jeden z przykładów ograniczenia działalności placówek kulturalnych na Węgrzech, czego powodem są zbyt wysokie koszty utrzymania.

O autorze