Najlepsze polskie głosy w Londynie

1

Royal Opera House ogłosiła dziś repertuar na sezon 2019/2020. Wśród prezentowanych tytułów znajduje się 13 nowych produkcji, w tym między innymi „Śmierć w Wenecji” i „Obrót śruby” Brittena, barokowe arcydzieło „Agrippina” Haendla w nowej inscenizacji Barry’ego Kosky’ego oraz „Jenůfa” Janáčka z debiutującą w Londynie Asmik Grigorian w tytułowej roli.

Opera Królewska przyciąga co roku tłumy widzów z różnych zakątków świata największymi nazwiskami światowej wokalistyki, wśród których nie brakuje również polskich śpiewaków.

Aleksandra Kurzak wystąpi wiosną przyszłego roku w dwóch produkcjach – jako Nedda w „Pajacach” Leoncavalla oraz Violetta Valery w „Traviacie” Verdiego. W styczniu i lutym w obsadzie „Traviaty” pojawia się również polski bas Lukas Jakobski, który w latach latach 2009–2011 uczestniczył w Jette Parker Young Artists Programme realizowanym przy Royal Opera House, gdzie śpiewał takie partie jak Pietro w operze „Simon Boccanegra” Verdiego, Wysoki Anglik w „Graczu” Prokofiewa, Król w „Aidzie” i Angelotti w „Tosce”.

Już w październiku rolą doktora Malatesty w „Don Pasquale” Donizettiego i Markiza Posy w operze Verdiego „Don Carlo” do Londynu powróci Mariusz Kwiecień. W komicznym dziele Donizettiego na scenie towarzyszyć mu będą Olga Peretyatko i Bryn Terfel, a w jednej z najchętniej wykonywanych oper Verdiego – Hibla Gerzmava, Michael Fabiano, Ferruccio Furlanetto i Elina Garanca. Spektakle z udziałem znanego polskiego barytona odbędą się 29.06, 3.07, 7 .07 i 10.07.

Ciekawie zapowiada się wznowienie „Cyganerii” Pucciniego w reżyserii Richarda Jonesa, w której wystąpi aż czterech Polaków! W styczniu i lutym w mającym swoją premierę dwa lata temu spektaklu będzie można zobaczyć Andrzeja Filończyka, natomiast w maju na londyńskiej scenie wspólnie staną Piotr Beczała, Łukasz Goliński i Krzysztof Bączyk.

10, 13, 16, 20 czerwca i 4 lipca w mającej niemal tyle samo zwolenników, co przeciwników produkcji „Łucji z Lammermooru” Donizettiego w reżyserii Katie Mitchell ponownie pojawi się Artur Ruciński, który partię Lorda Enrico Ashtona wykonywał w ROH już 2016 roku u boku Aleksandry Kurzak.

Wszystkim naszym znakomitym śpiewakom życzenia powodzenia w Londynie!

O autorze