Nadine Sierra, Fatma Said, Gaëlle Arquez i Pene Pati zaśpiewają w Paryżu z okazji Dnia Bastylii

0

Rocznica zdobycia Bastylii i wybuchu Wielkiej Rewolucji jest we Francji najważniejszym świętem narodowym. Huczne obchody tradycyjnie kończy koncert muzyki klasycznej, który rokrocznie odbywa się na Polach Marsowych, u stóp Wieży Eiffla. W tym roku, ze względu na rozgrywane w Paryżu igrzyska olimpijskie, koncert zostanie przeniesiony na dziedziniec Hôtel de Ville. Na placu przed paryskim ratuszem kilka razy w roku odbywają się prestiżowe wydarzenia, takie jak m.in. Festival Fnac Live czy koncert inauguracyjny Fête de la Musique.

Podczas tegorocznej edycji dla francuskiej publiczności i telewidzów na całym świecie wystąpią Nadine Sierra (sopran), Fatma Said (sopran), Gaëlle Arquez (mezzosopran), Pene Pati (tenor), pianiści Lang Lang i Khatia Buniatishvili, skrzypek Renaud Capuçon i wiolonczelista Gautier Capuçon, a także skrzypek Daniel Lozakovich oraz gitarzyści Thibault Cauvin i -M- (Matthieu Chedid).

Artystom towarzyszyć będzie Chœur de Radio France, Maîtrise de Radio France i Orchestre National de France pod batutą Cristiana Măcelaru.

Organizatorem koncertu jest Radio France, France Télévisions, miasto Paryż i Électron Libre Productions. Wydarzenie będzie transmitowane na żywo (14.07) od godz. 20.45 przez France 2, France.tv i France Inter. Na zakończenie wieczoru o godz. 23.00 planowany jest pokaz sztucznych ogni z wieży Eiffla i ogrodów Trocadero. W tym roku fajerwerki odbędą się bez udziału publiczności.

O autorze