Latem przyszłego roku w sercu Aten swoje podwoje dla publiczności otworzy Muzeum Marii Callas. Termin inauguracji działalności muzeum nie jest przypadkowy, bowiem w 2023 roku przypada setna rocznica urodzin legendarnej sopranistki.
Muzeum usytuowane będzie w należącym do władz miasta neoklasycznym budynku przy ulicy Mitropoleos. Na wystawie prezentowane będą między innymi gromadzone przez wiele lat archiwalne nagrania na żywo, unikalna kolekcja płyt czy przedmioty osobiste. W ostatnim czasie zbiory uzupełnione zostały o 50 przedmiotów osobistych Callas, które trafiły do miasta z rąk Stowarzyszenia Przyjaciół Muzyki. Są to między innymi szkolny dziennik z prywatnymi wpisami artystki, medale którymi została uhonorowana, fotografie oraz kostiumy i akcesoria z bogatej historii występów śpiewaczki w teatrach operowych na całym świecie.
„Ta kolekcja była gromadzona przez ponad 45 lat z wielkim wysiłkiem, troską i miłością. Dzisiaj przekazujemy ją Atenom, aby miasto wykorzystało ją w najlepszy możliwy sposób” – powiedział Konstantinos Pilarinos, prezes Stowarzyszenia. Prywatną kolekcją interesowało się wiele zagranicznych instytucji kulturalnych, ale jej właściciele zdecydowali się oddać ją Atenom.
Wiele prezentowanych w muzeum pozostałych eksponatów również pochodzi z prywatnych kolekcji, a część z nich przekazana została przez operowe teatry, takie jak mediolańska La Scala, nowojorska Metropolitan Opera, Teatro La Fenice w Wenecji oraz Arena di Verona.
Maria Callas, urodzona w Nowym Jorku w rodzinie imigrantów greckich, mieszkała w Atenach od 1937 do 1945 roku. Edukację muzyczną pobierała w tamtejszym Konserwatorium Narodowym, a w 1941 roku debiutowała w Operze Ateńskiej rolą Beatrycze w „Boccaccio” von Suppégo. W 1966 r. przyjęła obywatelstwo greckie w wieku 43 lat, jedenaście lat przed swą śmiercią w Paryżu.