Mutter i Penderecki na urodziny i finał Festiwalu

4

23 listopada, czyli w dzień urodzin Krzysztofa Pendereckiego, odbędzie się koncert podczas którego Orkiestrę Sinfonia Varsovia osobiście poprowadzi sam wybitny kompozytor i dyrygent. Tego wieczoru za pulpitem dyrygenckim staną również Krzysztof Tworek, Christoph Eschenbach oraz Leonard Slatkin.

Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej wystąpią połączone chóry Filharmonii Narodowej i TW-ON. Solistką będzie, zaprzyjaźniona z kompozytorem, skrzypaczka Anne-Sophie Mutter, dla której Penderecki napisał w 1995 r. II Koncert skrzypcowy „Metamorfozy”.

W programie urodzinowego koncertu znalazła się kompozycja – Concerto Grosso na trzy wiolonczele i orkiestrę. Powstałe w latach 2000-01 jednoczęściowe Concerto grosso stanowi nawiązanie do barokowego gatunku, w którym orkiestra zostaje przeciwstawiona grupie instrumentów koncertujących – concertino; w omawianym dziele tworzą go trzy wiolonczele.

W finale koncertu wykonana zostanie kompozycja „Dies illa”. Utwór ten powstał z okazji obchodów 100. rocznicy wybuchu I wojny światowej i dedykowany jest jej ofiarom. Podczas premiery tego dzieła oratoryjnego, które ma podtytuł „Tysiąc głosów dla pokoju”, w listopadzie 2014 r. w Brukseli wzięło udział 39 chórów z różnych krajów świata – reprezentujących strony walczące w czasie I wojny światowej; w sumie w brukselskiej katedrze zaśpiewało 1350 chórzystów.

Festiwal Krzysztofa Pendereckiego, który trwa od 16 do 23 listopada, objął honorowym patronatem minister kultury i dziedzictwa narodowego prof. Piotr Gliński.

Organizatorami festiwalu są Stowarzyszenie im. Ludwiga van Beethovena, Europejskie Centrum Muzyki Krzysztofa Pendereckiego, Narodowe Centrum Kultury, Stowarzyszenie Akademia im. Krzysztofa Pendereckiego, Międzynarodowe Centrum Muzyki.

O autorze