Znany oraz doceniany w kraju i za granicą reżyser operowy Michał Znaniecki przygotowuje obecnie premierę operetki „Księżniczka Czardasza” Imre Kálmána w Mazowieckim Teatrze Muzycznym. Przedstawienie będzie można oglądać już od 12 kwietnia w Warszawie. Tym samym, po długiej nieobecności, operetka wraca na warszawskie sceny.
Historia miłosna gwiazdy czardasza Sylvii Varescu i młodego arystokraty księcia Edwina do dziś uchodzi za największy sukces Kálmána – jednego z najpopularniejszych twórców operetki wiedeńskiej. Libretto napisali Leo Stein i Bela Jenbach. Sztuka budziła podziw przede wszystkim melodyczną inwencją kompozytora, łączącą atmosferę wiedeńskich salonów i węgierskich rytmów z nutą zaskakującej melancholii. Nikomu później, tak jak Kálmánowi, nie udało się oddać atmosfery przedwojennej epoki – pustego świata nocnych lokali, lowelasów i szansonistek. Operetka doczekała się aż pięciu ekranizacji.
W roli tytułowej „Księżniczki” – Sylvii Varescu wystąpi młoda, uzdolniona sopranistka Marcelina Beucher, laureatka ogólnopolskich i międzynarodowych konkursów wokalnych. W 2013 roku za tytułową rolę w „Traviacie” Verdiego na scenie Opery Bałtyckiej w Gdańsku została wyróżniona nagrodą im. Jana Kiepury w kategorii „Najlepszy Debiut Śpiewaczki”. W spektaklu wystąpią także inni znakomici soliści: Hubert Stolarski jako książę Edwin, Andrzej Precigs, Aleksandra Hofman, Wioletta Białk, Mikołaj Adamczak, Dariusz Niebudek, Tomasz Gęsikowski i Andrzej Wiśniewski.
„„Księżniczka Czardasza” w reżyserii Michała Znanieckiego przywróci należne miejsce operetce, przez wiele lat nieobecnej na warszawskiej scenie teatralno-muzycznej. Wybitni realizatorzy i artyści stworzyli spektakl oddający piękno tego ponadczasowego dzieła” – mówi Iwona Wujastyk p.o. dyrektora Mazowieckiego Teatru Muzycznego.
Michał Znaniecki ma na koncie ponad dwieście spektakli realizowanych na najważniejszych scenach operowych całego świata m.in. we Włoszech, Francji, Irlandii, Hiszpanii, Polsce, Argentynie, Urugwaju i na Kubie. Współpracował z największymi nazwiskami świata opery i teatru, w tym z Placido Domingo, Piotrem Beczałą, Mariuszem Kwietniem, Lorinem Maazelem czy Jose Curą.
Kierownikiem muzycznym przedstawienia jest jeden z najbardziej obiecujących dyrygentów młodego pokolenia Rafał Kłoczko, a za scenografię odpowiada Luigi Scoglio, który ostatnio uhonorowany został nagrodą Złotej Maski 2017 w województwie śląskim za najlepszą scenografię stworzoną na potrzeby spektaklu „Romeo i Julia” Gounoda wystawianego w Operze Śląskiej, a także za scenografię do spektaklu „Bulwar Zachodzącego Słońca” Andrew Lloyda Webbera, Dona Blacka i Christophera Hamptona w Teatrze Rozrywki w Chorzowie.