Met ogłasza plany na sezon 2021/2022!

0

Metropolitan Opera opublikowała dziś wiadomość, że po konsultacjach ze służbami medycznymi doradzającymi Met i Lincoln Center, zadecydowano o odwołaniu całego sezonu 2020/2021. Pierwotnie planowano, że najsłynniejsza operowa scena świata wznowi działalność sylwestrową galą.

Sezon 2021/2022 będzie zainaugurowany 27 września 2021 roku premierą „Fire Shut up in my Bones” Terence’a Blancharda, który zapisze się w historii jako pierwszy afroamerykański kompozytor, którego dzieło wystawione zostanie w Met. Orkiestrą zadyryguje Yannick Nézet-Séguin, a zaśpiewają Angel Blue, Latonia Moore i Will Liverman. „Fire Shut up in my Bones” jest jedną z trzech współczesnych oper, które znajdą się na afiszu Met. Kolejne to „Eurydice” Matthew Aucoina, gdzie obok Erin Morley i Joshuy Hopkinsa na scenie pojawi się Jakub Józef Orliński oraz „Hamlet” Bretta Deana.

Zaprezentowane zostaną również nowe produkcje „Rigoletta” Verdiego z Rosą Feolą, Piotrem Beczałą i Quinnem Kelsey’em w obsadzie oraz „Łucja z Lammermoor” Donizettiego, w której wystąpią Nadine Sierra oraz Javier Camarena i Artur Ruciński.

Na hit sezonu zapowiada się oryginalna, pięcioaktowa francuska wersja „Don Carlosa” Verdiego, w której będzie można podziwiać niemal same pierwszoligowe gwiazdy opery tj. Sonya Yoncheva, Elīna Garanča, Matthew Polenzani, Etienne Dupuis, Günther Groissböck i John Relyea.

„Fire Shut Up in My Bones” wyreżyserują James Robinson i Camille A. Brown, którzy pracowali już w nowojorskim teatrze przy „Porgy and Bess” Gershwina. Reżyseria pozostałych premierowych spektakli również została w większości powierzona w sprawdzone ręce – Mary Zimmerman zrealizuje „Eurydykę”, Bartlett Sher przygotuje nową produkcję „Rigoletta”, a David McVicar będzie odpowiadał za inscenizację „Don Carlosa”.

„Łucją z Lammermoor” zadebiutuje w Met australijski reżyser Simon Stone, po raz pierwszy zaproszono tam również Neila Armfielda, który do Nowego Jorku przywiezie oklaskiwane wcześniej na Glyndebourne Festival przedstawienie „Hamleta”.

Poza nowymi produkcjami, Met zaoferuje m.in. skróconą, anglojęzyczną wersję „Kopciuszka”, wznowienie „Porgy and Bess” Gershwina oraz „Akhnatena” Glassa. Szczególną atrakcją będą trzy spektakle, w których wystąpi rewelacyjna sopranistka Lise Davidsen – „Śpiewacy norymberscy” Wagnera, „Ariadna auf Naxos” Straussa oraz „Elektra” Straussa. W ramach obchodów 40-lecia „Cyganerii” w inscenizacji Franca Zefirellego partię Musetty zaśpiewa Aleksandra Kurzak, a Marcella – Artur Ruciński. Aleksandra Kurzak zaśpiewa również „Toskę”, a Piotr Beczała wcieli się ponownie z kolei w postać Leńskiego w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego.

W nowym sezonie serii „The Met: Live in HD” w kinach zaprezentowanych zostanie 10 przedstawień, w tym wszystkie premiery.

Czytaj również: https://operalovers.pl/metropolitan-opera-kasuje-sezon-20202021/

O autorze