„Medea” na rozpoczęcie sezonu transmisji z Met w STUDIO teatrgalerii

1

Transmisje z nowojorskiej sceny The Metropolitan Opery po raz dwunasty  w STUDIO teatrgalerii na Dużej Scenie im. Józefa Szajny. Przed nami dziesięć spotkań z trzema premierowymi tytułami operowymi: „Medeą” Luigiego Cherubiniego (22 października 2022), „The Hours / Godziny” Kevina Putsa z sopranistką Renée Fleming, mezzosopranistką Joyce DiDonato oraz sopranistką Kelli O’Harą (10 grudnia 2022) i „Champion / Czempion” Terence’a Blancharda, który powraca po zeszłorocznym sukcesie „Fire Shut Up in My Bones / W moich kościach ogień” (29 kwietnia 2023).

Mam nadzieję, że spotkania z operą na dużym ekranie pozwolą Państwu choć na chwilę zapomnieć o trudnym czasie z jakim przyszło się nam zmierzyć. Muzyczne wieczory w STUDIO zapowiadają się bardzo obiecująco zwłaszcza, że prócz dzieł dobrze znanych będziemy mieli okazję posłuchać i zobaczyć nowe kompozycje takie jak: „Godziny” i „Czempion”. Równie ciekawie zapowiadają się występy Polaków – Piotra Beczały i Artura Rucińskiego, którzy od kilku sezonów już na stałe wpisali się do czołówki najlepszych śpiewaków MET” –  podkreśla Roman Osadnik, Dyrektor Teatru.

W repertuarze nowego sezonu znajdują się także cztery nowe produkcje. W „Lohengrinie” Richarda Wagnera (reż. François Girard) wystąpi nasz rodak, uwielbiany przez melomanów, tenor Piotr Beczała (18 marca 2023). Artystę podziwiać będziemy również w „Fedorze” Umberto Giordana (reż. David McVicar), u boku polskiego barytona Artura Rucińskiego (14 stycznia 2023). W tytułowej roli wystąpi sopranistka Sonya Yoncheva. Ponadto Met zaprezentuje dwie nowe inscenizacje oper Wolfganga Amadeusza Mozarta: „Don Giovanniego”  w reż. Ivo van Hove (20 maja 2023) i nową produkcję Simona McBurney’a – „Die Zauberflöte / Czarodziejski flet”, w której nacisk położono na interakcję orkiestry z obsadą (3 czerwca 2023). W przypadku dwóch ostatnich, mozartowskich tytułów, dyrygować będzie debiutująca w Met, Nathalie Stutzmann. Widownia cyklu„Met: Live in HD” obejrzy i usłyszy słynną produkcję Michaela Mayera „La Traviata”  Giuseppe Verdiego z sopranistką Nadine Sierrą w roli Violetty (5 listopada 2022). Przed nami także powrót dwóch produkcji Roberta Carsena: „Falstaffa” Verdiego z barytonem Michaelem Vollem w roli głównej (1 kwietnia 2023) oraz „Der Rosenkavalier / Kawaler srebrnej róży)” Richarda Straussa, w której zachwycą nas m.in. sopranistka Lise Davidsen i mezzosopranistka Isabel Leonard (15 kwietnia 2023). Przed każdą transmisją w STUDIO odbędą się spotkania z prelegentami.

O autorze