Mariusz Treliński wybrany Ambasadorem Kultury 2020

0

Ambasador Kultury to nagroda specjalna, którą przyznają organizatorzy  – Onet i Miasto Kraków. W tym roku laureatem został Mariusz Treliński, reżyser i dyrektor artystyczny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w Warszawie. Wyniki głosowania ogłosiła w programie „Rezerwacja” Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Onet Kultura.

Do nagród O!Lśnienia nominowani są polscy artyści, których dzieła zostały wydane lub wyprodukowane w ubiegłym roku w Polsce, lub którzy odnieśli spektakularny, międzynarodowy sukces.

Katarzyna Janowska, redaktor naczelna Działu Kultura Onetu uzasadnia wybór: – Mariusz Treliński odnowił polską operę. Od słynnej „Madame Butterfly” w jego reżyserii (1999 rok), ze scenografią Borisa Kudlićki, zaczął się w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej nowa era operowych spektakli pozbawionych realistycznego sztafażu, skoncentrowanych na psychologii bohaterów, odwołujących się do archetypów rezonujących w każdym czasie i miejscu. Treliński wprowadza do opery projektantów mody, artystom każe nie tylko śpiewać, ale i wcielać się aktorsko w swoje role.

W grudniu ubiegłego roku w Wiedniu odbyła się premiera „Halki” Stanisława Moniuszki w reż. Trelińskiego, ze scenografią Kudlićki, choreografią Tomasza Wygody oraz z udziałem śpiewaków Piotra Beczały (był inicjatorem wystawienia „Halki” w koprodukcji z Theater an der Wien) i Tomasza Koniecznego.

– Treliński, przenosząc akcję „Halki” w scenerię Hotelu z lat 70., obudził stuletnią operę do życia. Wydobył z niej współczesne obrazy i sensy. Dzięki jego inscenizacji, „Halka” Moniuszki ma szansę wejść do światowego obiegu operowego.

 Za każdym razem, kiedy spotykamy się na wywiad przed kolejną premierą, Treliński zawsze z pełnym przekonaniem mówi, że to będzie jego najważniejszy spektakl. Ta gorączka i energia odciska się w operach spektaklach, porywając widzów na całym świecie. Trudno sobie wyobrazić lepszych ambasadorów polskiej kultury.

 Wiedeńska premiera „Halki” odbyła się 15 grudnia 2019 roku: Nadzwyczajne jest dokonanie Trelińskiego, któremu udało się przeformułować po bożemu napisane libretto, które zawierało wiele pompatycznych fragmentów. Zainspirowany stylistyką kina noir przenosi na scenę częściowo stonowane, a częściowo budzące niepokój czarno-białe obrazy, tworząc subtelny dramat psychologiczny osadzony między nadzieją a szaleństwem, miłością, odrzuceniem i winą – czytamy w Falter.at – Mistrzowskim dziełem sztuki „Halka” stała się dzięki błyskotliwej inscenizacji Mariusza Trelińskiego oraz fantastycznemu zespołowi artystów.

Polska publiczność mogła obejrzeć „Halkę” Mariusza Trelińskiego w lutym br. Spektakl wróci na scenę TW-ON w nowym sezonie.

O autorze