Marin Alsop nową Dyrektor artystyczną i I Dyrygentką NOSPR!

0

Wraz z początkiem sezonu 2023/2024 stanowisko Dyrektor artystycznej i I Dyrygentki NOSPR obejmie Marin Alsop. Głównym zadaniem Alsop będzie kształtowanie repertuaru orkiestry oraz dalsze wzmacnianie jej krajowej i międzynarodowej renomy.

Po raz pierwszy Alsop dyrygowała NOSPR w lutym 2021 r. i od tego czasu poprowadziła 15 koncertów, których znaczna część odbyła się w trakcie wspólnego tournée po Japonii. Owocem współpracy NOSPR i Alsop były również trzy edycje mistrzowskich kursów dyrygenckich prowadzonych przez maestrę w siedzibie instytucji. Zaangażowanie do współpracy przy tym przedsięwzięciu dwóch stypendystek Taki Alsop Conducting Fellowship zaowocowało żywą wymianą doświadczeń między młodymi dyrygentami, a same kursy dla wielu z nich okazały się doskonałą platformą rozwoju kariery. Podczas wizyty w Katowicach w marcu 2023 r. Alsop wzięła również udział w występie młodych ukraińskich twórców w ramach programu rezydenckiego SPLOT UA dla osób z Ukrainy. Poprowadzili oni wówczas zespół złożony m.in. z muzyków Akademii NOSPR, wykonując utwór Agaty Zubel.

W nadchodzącym sezonie Alsop zadyryguje szeregiem koncertów symfonicznych NOSPR, finałowymi wydarzeniami II Międzynarodowego Konkursu Muzycznego im. Karola Szymanowskiego oraz operą „Czarna maska” Krzysztofa Pendereckiego, która zostanie zarejestrowana.

„Przyjmuję tę rolę entuzjastycznie i z ekscytacją myślę o kontynuacji naszej, już wyśmienitej, współpracy. Zarówno wrześniowa trasa po Japonii, jak i bieżące projekty nagraniowe i koncertowe składają się na nową wizję orkiestry na miarę XXI wieku. Wraz z Dyrektor Ewą Bogusz-Moore nie możemy się doczekać pracy w ramach tak innowacyjnych projektów, jak m.in. rzadko wykonywana „Czarna maska” Pendereckiego czy nagrania utworów wspaniałych kompozytorek, takich jak Grażyna Bacewicz i Agata Zubel. Znamienne dla NOSPR oddanie sprawie rozwoju kolejnych pokoleń muzyków i dyrygentów jest bliskie również mojemu osobistemu zaangażowaniu w przyszłość muzyki klasycznej” – komentuje dyrygentka.

Marin Alsop była pierwszą kobietą na stanowisku dyrektora muzycznego jednej z najważniejszych orkiestr USA (Baltimore Symphony Orchestra) i Brazylii (São Paulo Symphony Orchestra), a także I Dyrygenta brytyjskiej (Bournemouth Symphony Orchestra) i austriackiej (ORF Radio-Symphonieorchester Wien) orkiestry. Obecnie piastuje również stanowisko Dyrektora muzycznego Ravinia Festival, będącego letnim domem Chicago Symphony Orchestra, a niedawno została mianowana I Dyrygentką gościnną Philharmonia Orchestra. W 2013 r. została pierwszą kobietą dyrygującą Last Night of the Proms. We wrześniu bieżącego roku wystąpi podczas tego wydarzenia po raz trzeci, co stanowi kolejny historyczny kamień milowy.

Zainicjowane przez Alsop w 2002 r. Taki Alsop Conducting Fellowship to dwuletnie stypendium zapewniające pozytywny mentoring i wsparcie młodych dyrygentek pod jej przewodnictwem.

W 2015 r. Alsop została mianowana Profesorem i Dyrektorem Dyrygenckich Studiów Podyplomowych w Peabody Institute na Johns Hopkins University.

W nadchodzącym sezonie (kwiecień 2024) artystka zadebiutuje w Metropolitan Opera w nowym przedstawieniu „El Niño” Johna Adamsa.

O autorze