Małgorzata Walewska, Genia Kühmeier, Tomasz Konieczny i Rafał Bartmiński na inaugurację Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena

0

IX Symfonia Beethovena zainauguruje w niedzielę (3 kwietnia) 26 edycję Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. W koncercie w wykonaniu Chóru i Orkiestry Narodowego Forum Muzycznego we Wrocławiu pod dyrekcją Giancarlo Guerrero zaśpiewają Genia Kühmeier, Małgorzata Walewska, Rafał Bartmiński i Tomasz Konieczny.

Festiwal potrwa do 15 kwietnia, a w jego trakcie zaprezentowanych zostanie jedenaście koncertów symfonicznych i dwa koncerty fortepianowe. Tegoroczne hasło wydarzenia „Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu” wyznaczyło program koncertów, w których usłyszymy utwory nie tylko patrona festiwalu, ale też Hectora Berlioza, Ferenca Liszta, Gabriela Fauré’go, Césara Francka, Charlesa Ives’a, Einojuhaniego Rautavaarę i Krzysztofa Pendereckiego. Agresja Rosji na Ukrainę spowodowała, że z organizatorzy zrezygnowali z kompozycji Skriabina, Prokofiewa i Strawińskiego oraz pianistów Ewy Gieworgian i Nikołaja Choziajnowa.

W czasie festiwalu z koncertami symfonicznymi wystąpią takie polskie zespoły, jak NOSPR pod dyrekcją Lawrenca Fostera, Sinfonia Varsovia pod batutą Roberta Trevino, Orkiestra Polskiego Radia w Warszawie prowadzona przez Michała Klauzę, Orkiestra Filharmonii im. Karola Szymanowskiego w Krakowie prowadzona przez Alexandra Humalę i Orkiestra Filharmonii Łódzkiej pod batutą Pawła Przytockiego. Solistką tej ostatniej orkiestry będzie jedna z najbardziej cenionych na świecie skrzypaczek, Arabella Steinbacher, która wykona I Koncert skrzypcowy Maxa Brucha. Specjalny charakter będzie miał koncert Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus pod dyrekcją ukraińskiego dyrygenta, kierownika artystycznego Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Śląskiej, Yaroslava Shemeta, który obok IX Symfonii Dvořáka i Odwiecznych pieśni Karłowicza poprowadzi Modlitwę za Ukrainę Valentyna Silvestrova, utwór z 2014 roku napisany jako reakcja na wydarzenia Euromajdanu. Po raz drugi w historii Wielkanocnego Festiwalu zagości orkiestra Israel Camerata Jerusalem pod batutą Avnera Birona. Usłyszymy również orkiestrę symfoniczną KNUA (Korea National University of Arts Symphony Orchestra) prowadzoną przez Chiyoung Chunga – koncert ten będzie streamingowany na platformie internetowej. W koncercie finałowym maestro Andrzej Boreyko wraz z Chórem i Orkiestrą Filharmonii Narodowej poprowadzi Requiem Luigi Cherubiniego i Requiem Alfreda Schnittkego. 

Zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.

W kontynuacji cyklu Nieznane opery Łukasz Borowicz przedstawi jednoaktowe dzieło Giuseppe Gazzanigi Don Giovanni, które w czasach swego powstania konkurowało pod względem popularności z arcydziełem Mozarta o tym samym tytule. Wykonawcami partii solowych będzie doborowe grono polskich śpiewaków młodego pokolenia, m.in. Aleksander Kunach, Natalia Rubiś, Katarzyna Belkius, Zuzanna Nalewajek, Karol Kozłowski oraz Wojtek Gierlach i Robert Gierlach.  

Zgodnie z tradycją główny nurt koncertowy uzupełniają cykliczne wydarzenia towarzyszące: Wystawa Manuskryptów Muzycznych w Bibliotece Jagiellońskiej i Międzynarodowe Sympozjum Naukowe.

Transmisje i retransmisje festiwalowych wydarzeń zaplanowała radiowa Dwójka.

O autorze