Macbeth w Poznaniu w koprodukcji z La Monnaie

1

Po udanym przeniesieniu „Jenůfy” Leoša Janáčka w reżyserii Alvisa Hermanisa z La Monnaie / De Munt na scenę poznańską, teatry kontynuują współpracę nad kolejnym projektem – w październiku w Teatrze Wielkim w Poznaniu planowana jest premiera „Macbetha” Giuseppe Verdiego. Reżyserii spektaklu dla obu scen podjął się Olivier Fredj. Współpraca przy produkcji spektaklu polega m.in. na wzajemnym wsparciu w przygotowywaniu elementów scenografii (rzemieślnicy La Monnaie / De Munt stworzą kostiumy, natomiast Teatr Wielki – dekoracje). Premiera całkowicie nowej interpretacji najmroczniejszej z oper Verdiego odbędzie się  dziś, 13 września w La Monnaie / De Munt, a 21 października 2016 w Teatrze Wielkim w Poznaniu.

W interpretacji młodego brytyjsko-francuskiego reżysera Oliviera Fredja „Macbeth” jest jednym długim koszmarem, pełnym szalejących namiętności, przerażenia i żądzy władzy. Granice pomiędzy rzeczywistością a fantazją są zamazane; zwątpienie i strach prowadzą do potwornej ciemności w każdym indywidualnym sercu… Odbędziemy podróż  do  umysłu Macbetha – człowieka całkowicie obezwładnionego strachem. W pozornie przytulnym pokoju hotelowym odkryjemy najciemniejsze pokłady ludzkiej duszy. Tajemnicza dziwaczność otaczająca Macbetha zostanie pogłębiona przez cyfrowy kolaż Jeana Lecointre, który stanowi podstawę koncepcji scenograficznej.

W poznańskiej inscenizacji w obsadzie zobaczymy Dario Solariego i Szymona Mechlińskiego w roli Macbetha, Kristinę Kolar jako Lady Macbeth, Rafała Kolara kreującego rolę Banco, Piotra Friebe jako Macduffa i Alberta Memetiego jako Malcolma.

O autorze