Łukasz Konieczny śpiewa Moniuszkę i pieśni romantyków niemieckich

4

5 kwietnia o godz. 19.00 w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się kolejny koncert z cyklu „Znasz – li ten kraj / polska pieśń romantyczna” prezentujący wybrane pieśni Stanisława Moniuszki zestawione z dziełami innych kompozytorów.

Tym razem zaproszenie organizatorów przyjął znakomity bas – Łukasz Konieczny, który zaśpiewa popularne utwory Moniuszki, a także przybliży słuchaczom twórczość niemieckich romantyków – Liszta, Loewego czy Schumanna. Na fortepianie akompaniamentować będzie Lech Napierała.

Łukasz Konieczny w dotychczasowym dorobku artystycznym posiada ponad 50 ról operowych, obejmujących dzieła od baroku po muzykę współczesną. Równie dobrze czuje się śpiewając Haendla, Mozarta, Wagnera czy też Mykietyna. Aktualnie związany jest z Deutsche Oper am Rhein w Düsseldorfie, lecz ma za sobą już również debiuty w innych niemieckich teatrach, wliczając w to tak prestiżowe sceny jak Bayerische Staatsoper czy Semperoper Dresden.

Polska publiczność mogła podziwiać m.in. jego wykonanie roli Dr Behrensa w prapremierze opery „Czarodziejska Góra” Pawła Mykietyna w reżyserii Andrzeja Chyry na zamówienie Festiwalu Malta 2015 w Poznaniu. Opera pokazywana była również festiwalu Warszawska Jesień w 2016 roku.

W obecnym sezonie zaangażował się w kolejny ciekawy projekt, jakim była światowe prawykonanie opery Alka Nowaka „Ahat ili – Siostra bogów” do libretta Olgi Tokarczuk w ramach festiwalu Sacrum Profanum. Dużym osiągnięciem artysty był również entuzjastycznie przyjęty debiut w roli Fafnera w „Zygfrydzie” Wagnera w Düsseldorfie, który zwieńczył kolekcję wszystkich ról basowych, jakie występują w „Pierścieniu Nibelunga” Wagnera, w repertuarze Koniecznego.

Na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej po raz pierwszy zaśpiewał kilka miesięcy temu partię Skołuby w „Strasznym dworze” Moniuszki, do której powróci już w maju. Kwietniowy recital w Salach Redutowych poprzedzi spotkanie z artystą, zaplanowane na 31 marca.

Najbliższe plany zawodowe Łukasza Koniecznego obejmują występy w Düsseldorfie, Monachium i Duisburgu. W Warszawie ponownie będzie można go zobaczyć 15 czerwca w koncertowej wersji „Madamy Butterfly” Pucciniego na placu Defilad, gdzie będzie kreował rolę Bonza u boku m.in. Aleksandry Kurzak, Roberta Alagny i Andrzeja Dobbera.

O autorze