Łukasz Goliński w transmisji „Carmen” Bizeta z Zurychu

0

Na platformie streamingowej OperaVision będzie można obejrzeć 15 czerwca „Carmen” Bizeta z udziałem Łukasza Golińskiego, transmitowaną na żywo z Opernhaus Zürich. Na specjalnie ustawionym telebimie spektakl zobaczy również szacowana na ponad 10 tys. osób publiczność zgromadzona przed budynkiem opery.

Opernhaus Zürich realizuje projekt „Oper für Alle” już od 10 lat. Jego zasadniczym celem jest przybliżenie opery szerszemu gronu słuchaczy, którzy mają możliwość bezpłatnego uczestnictwa w wydarzeniu. Podobne inicjatywy odbywają się regularnie m.in. w Staatsoper Unter den Linden czy Bayerische Staatsoper. W ramach tego cyklu w Zurychu pokazano do tej pory „Rigoletta” Verdiego (2014), „Aidę” Verdiego (2015), „Damę pikową” Czajkowskiego (2016), „Bal maskowy” Verdiego (2017), „Krainę uśmiechu” Lehára (2018), „Romea i Julię” Prokofiewa (2019), „Don Giovanniego” Mozarta (2020), „Salome” Straussa (2021), „Śpiącą królewnę” Czajkowskiego (2022) i „Don Pasquale” Donizettiego (2023).

„Oper für Alle”, fot. Opernhaus Zürich

„Carmen” Bizeta to kolejna inscenizacja przygotowana przez Andreasa Homokiego, dyrektora teatru. Premiera spektaklu odbyła się 10 kwietnia, transmitowane przedstawienie będzie ostatnim w bieżącym sezonie. W tytułowej roli wystąpi Marina Viotti, a jako Don José partnerować jej będzie Saimir Pirgu. Partię Escamilla wykona Łukasz Goliński, a Micaëlą będzie Natalia Tanasii. Orkiestrę Philharmonia Zürich poprowadzi Gianandrea Noseda.

Nagranie na OperaVision dostępne będzie w terminie do 15 grudnia.

Marina Viotti (Carmen) i Łukasz Goliński (Escamillo) w „Carmen” Bizeta, Opernhaus Zürich, fot. Monika Rittershaus

Łukasz Goliński powróci do roli Escamilla w trakcie Glyndebourne Opera Festival, gdzie zaśpiewa z najbardziej rozchwytywaną obecnie w roli Carmen śpiewaczką Aigul Akhmetshiną. W przyszłym sezonie Goliński wystąpi m.in. w „Elektrze” Straussa w Teatro San Carlo, „Carmen” Bizeta w Staatsoper Unter den Linden, Royal Opera House i New National Thetre Tokyo oraz w „Madamie Butterfly” i „Tosce” Pucciniego w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej.

O autorze