Łukasz Borowicz, Szymon Komasa, Jakub Józef Orliński wśród nominowanych do Fryderyków w kategoriach muzyki poważnej

0

Akademia Fonograficzna ogłosiła dziś nominacje w dziesięciu kategoriach muzyki poważnej – w każdej z nich nominowanych zostało pięć albumów. Wyjątkiem jest kategoria recitalu solowego, gdzie z uwagi na miejsca ex aequo wyróżnionych zostało sześć albumów.

Szymon Komasa został nominowany w kategorii Album Roku Recital Solowy za wydaną w zeszłym roku nakładem Warner Music Poland płytę „Polish Love Story”. O nagrodę w kategorii Album Roku Muzyka Oratoryjna i Operowa walczy również „Paria” Stanisława Moniuszki z jego udziałem, nagrany pod kierownictwem muzycznym Łukasza Borowicza. Łukasz Borowicz ma szansę na statuetkę w tej samej kategorii za kolejny album z muzyką Stanisława Moniuszki „Cantatas Milda/Nijoła”, a także w kategorii Muzyka Współczesna za album „Krzysztof Meyer: 8 Symfonia”. Wokaliści z sekstetu proMODERN wyróżnieni zostali trzema nominacjami za albumy: „Karlheinz Stockhausen – proMODERN version” w kategorii Muzyka Chóralna oraz „Comfort Zone” w kategorii Muzyka Współczesna i Najwybitniejsze Nagranie Muzyki Polskiej.

Orkiestra Kameralna Polskiego Radia AMADEUS pod dyrekcją Anny Duczmal-Mróz otrzymała dwie nominacje w kategorii Muzyka Koncertująca dla albumów „Astor Piazzolla: Suita Troileana” oraz „Mieczysław Wajnberg: Chamber Music” oraz nominację w kategorii Muzyka Symfoniczna dla albumu „Mieczysław Wajnberg: Symphonies Nos. 2 & 7”.

Nominowany w kategorii Najlepszy Album Polski Za Granicą za swoją drugą płytę „Facce d’amore” Jakub Józef Orliński wystąpi 8 marca z koncertem podczas uroczystej gali organizowanej w siedzibie NOSPR, podczas której poznamy laureatów Fryderyków 2020 w muzyce poważnej. Uroczystość wręczenia statuetek uświetnią również Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia pod batutą Lawrence’a Fostera oraz m.in. arie i duety w wykonaniu Ewy Tracz i Szymona Komasy.

Fryderyki to nagrody przyznawane przez Akademię Fonograficzną, czyli powołane przez Związek Producentów Audio-Video jury, w skład którego wchodzi ponad 1400 artystów, twórców, producentów, dziennikarzy i reprezentantów branży fonograficznej. Nominowani do Fryderyków wyłaniani są w drodze tajnego głosowania wszystkich członków Akademii podzielonej na trzy sekcje: muzyki rozrywkowej, poważnej i jazzowej. Członkowie Akademii mogą należeć wyłącznie do jednej sekcji i tylko w jej obrębie mają prawo głosu. Dzięki temu każdy ma szansę wypowiedzieć się w tej dziedzinie muzyki, która jest mu najbliższa. To członkowie sekcji poważnej oddali głosy na ogłoszonych dziś nominowanych w 10 kategoriach.

Zwycięzcy zostaną wybrani w drugiej turze tajnego głosowania. Wówczas członkowie Akademii będą mogli wskazać jedną pozycję w danej kategorii. W przypadku uzyskania tej samej liczby głosów przez dwie lub więcej nominowanych pozycji odpowiedniemu zwiększeniu ulegnie liczba zwycięzców.

Tegoroczny ZŁOTY FRYDERYK w kategorii muzyka poważna trafi do rąk wybitnego polskiego skrzypka – Krzysztofa Jakowicza. Muzyk odbierze nagrodę podczas uroczystej gali w NOSPR.

Pełna lista nominacji: http://fryderyki.pl/fryderyk-2020/

O autorze