Łukasz Borowicz laureatem Nagrody Mediów Publicznych

4

Dyrygent Łukasz Borowicz otrzymał w poniedziałek Nagrodę Mediów Publicznych w kategorii „Muzyka”. Wyróżnienie przyznano za promocję polskiej muzyki za granicą oraz za jego inicjatywy koncertowe i wydawnicze, które przywracają zapomniane dzieła polskiej literatury symfonicznej i operowej.

Nagroda w kategorii Muzyka została ustanowiona w celu wspierania i popularyzacji polskiej twórczości, propagowania kultury i działalności artystycznej budującej polską świadomość i wspólnotę. Honorowani są twórcy, których działalność artystyczna wniosła niepodważalny wkład w polską kulturę oraz przyczyniła się do budowania wspólnoty narodowej.

W skład Kapituły, która wyłoniła tegorocznego laureata w kategorii Muzyka, weszły wybitne postaci świata kultury – Piotr Beczała, Józef Skrzek, Kasia Moś, Krzysztof Herdzin i Krzysztof Ścierański.

Nagrody Mediów Publicznych ustawiono w 2008 roku, a ich przyznawanie wznowiono trzy lata temu. Laureatem w kategorii „Muzyka” został wówczas Jan Ptaszyn Wróblewski.

Odbierając nagrodę, Borowicz złożył podziękowanie kapitule, Polskiemu Radiu i wszystkim muzykom, z którymi współpracował, gdyż „dyrygent nie brzmi bez muzyków”. Zauważył, że bez wsparcia radiowej stacji i występujących w rozgłośni muzyków nie byłoby możliwe promowanie polskiej muzyki na całym świecie.

„To wielki wkład polskich muzyków” – powiedział. Zapewnił również, że współpraca z wybitnymi muzykami to dla niego „momenty, których nigdy się nie zapomina”.

O autorze