„Łucja z Lammermooru” z Madrytu i Artur Ruciński jako Enrico Ashton

5

OperaVision to międzynarodowy projekt, którego celem jest streaming wybranych spektakli operowych ze stowarzyszonych teatrów. Przedstawienia są dostępne na stronie internetowej https://operavision.eu przez okres 6 miesięcy od daty bezpośredniej transmisji. Wśród aktualnie możliwych do odtworzenia oper znajduje się m.in. „Łucja z Lammermooru” Donizettiego zarejestrowana w lipcu tego roku w Teatro Real.

Przedstawienie w reżyserii Davida Aldena, którego warszawska publiczność może pamiętać z realizacji „Katii Kabanowej” Janaczka, po raz pierwszy wystawione zostało w 2010 roku w London Coliseum i od tego czasu rozpoczęło pochód przez teatry operowe w Göteborgu, Toronto, Waszyngtonie i Oslo.

W Madrycie tytułową rolą Łucji zabłysnęła amerykańska sopranistka Lisette Oropesa, która od tego czasu odnotowała znaczące sukcesy w Pesaro na Rossini Opera Festival oraz w Paryżu, gdzie w zastępstwie Diany Damrau wcieliła się w rolę Marguerite de Valois w „Hugenotach” Meyerbeera przygotowanych na otwarcie jubileuszowego 350-tego sezonu w Opera Bastille oraz jako Adina w „Napoju miłosnym” Donizettiego.

Jako ukochany Łucji – Edgardo wystąpił Javier Camarena śpiewający aktualnie partię Nadira w „Poławiaczach pereł” Bizeta w Metropolitan Opera, z kolei w roli Enrica Ashtona zaprezentował się Artur Ruciński. Kariera Artura Rucińskiego rozwija się w spektakularny sposób – obecnie nasz fantastyczny baryton kreuje rolę zakochanego w Leonorze hrabiego di Luna w „Trubadurze” Verdiego, debiutując tą rolą na scenie Lyric Opera of Chicago.

Link do spektaklu: https://operavision.eu/en/library/spectacles/operas/lucia-di-lammermoor-donizetti oraz

Istnieje możliwość ustawienia polskich napisów: Ustawienia –> Napisy –> Przetłumacz automatycznie

O autorze