Liudmyla Monastyrska i Rafał Siwek zaśpiewają „Requiem” Verdiego na koncercie charytatywnym w Warszawie

0

Koncert charytatywny „Muzycy muzykom” odbędzie się w piątek 25 marca w Filharmonii Narodowej w Warszawie.

Muzycy i pracownicy Filharmonii Narodowej, głęboko poruszeni sytuacją w Ukrainie, podjęli inicjatywę zorganizowania specjalnego koncertu poświęconego Narodowej Orkiestrze Symfonicznej Ukrainy oraz Narodowemu Chórowi Ukrainy „Dumka”.” – napisano na stronie filharmonii. „Filharmonia Narodowa cały dochód z biletów, a artyści i pracownicy Filharmonii swoje honoraria przeznaczają na rzecz Narodowej Orkiestry i Chóru Ukrainy. Współpracujący z Filharmonią przy organizacji tego wydarzenia firmy zrzekają się wynagrodzenia” – poinformowano.

W programie wydarzenia znajduje się „Modlitwa za Ukrainę” Silwestrowa oraz przejmująca „Messa da Requiem” Verdiego. Do udziału w koncercie zaproszono polskich i ukraińskich artystów, w tym tak uznanych jak Liudmyla Monastyrska i Rafał Siwek. Obok nich na scenie wystąpią Ewa Wolak i Valentyn Dytiuk, a orkiestrę Filharmonii Narodowej poprowadzi Andrzej Boreyko.

Liudmyla Monastyrska występowała ostatnio jako Abigaille w „Nabucco” Verdiego w Royal Opera House oraz w tytułowej roli w „Aidzie” tego samego kompozytora w neapolitańskim Teatro di San Carlo. Podczas ostatniego przedstawienia „Aidy” (26.02.) Liudmyla i kreująca rolę Amneris rosyjska mezzosopranistka Ekaterina Gubanova uściskały się serdecznie na scenie, co zostało odczytane jako przesłanie pokoju w obliczu rozpoczynającej się wówczas wojny.

Liudmyla Monastyrska i Ekaterina Gubanova po zakończonym spektaklu „Aidy” Verdiego, Teatro di San Carlo, 26 lutego 2022 roku, fot. Mirella Legaki 

Monastyrska występowała w Neapolu na roli z Anną Netrebko, którą zastąpi w wiosennych spektaklach „Turandot” Pucciniego w Metropolitan Opera. Władze nowojorskiego teatru zerwały współpracę z Netrebko po tym, jak nie wyraziła ona dostatecznego sprzeciwu wobec działań Putina.

Rafał Siwek zaśpiewał w ostatnich tygodniach w „Tristanie i Izoldzie” Wagnera w Teatro Petruzzelli w Bari oraz w „Simonie Boccanegra” Verdiego w Teatro Massimo di Palermo. Artysta zrezygnował z kontraktu na „Lohengrina” w moskiewskim Teatrze Bolszoj, w związku z czym w najbliższym czasie będzie można usłyszeć go na koncercie w Weronie (13.03), w Teatro Comunale di Bologna (7, 8 kwietnia), a później dopiero latem podczas festiwalu Arena di Verona („Nabucco” i „Aida”).

O autorze