Kwiecień, Siwek i Rehlis w nowym sezonie w Monachium

0

Bayerische Staatsoper ogłosiła w poniedziałek plany na kolejny sezon, podczas którego zobaczymy siedem premierowych produkcji. Najbardziej oczekiwaną premierą (23.11) będzie „Otello” Verdiego z Jonasem Kaufmannem i Anją Harteros w reżyserii Amélie Niermeyer, która w Monachium zrealizowała już „Faworytę” Donizettiego wystawianą na otwarcie sezonu 2016/2017.

22 grudnia odbędzie się premiera „Sprzedanej narzeczonej” Smetany z Heleną Zubanovich i Pavolem Breslikiem w obsadzie. Breslik pojawi się również w nowej produkcji „Salome” Straussa (27.06) w reżyserii Krzysztofa Warlikowskiego. W tytułowej roli wystąpi Marlis Petersen, którą polscy melomani mogą pamiętać z niezmiernie udanego występu w „Umarłym mieście” Korngolda w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. W „Dziewczynie ze Złotego Zachodu” Pucciniego (16.03) wystąpią z kolei m.in. Anja Kampe i Brandon Jovanovich. Pozostałe premiery to „Karol V” Kreneka, „Alceste” Glucka oraz „Agrippina” Händla. Uczestnicy studia operowego przygotują również dyptyk „Mavra” Strawińskiego / „Jolanta” Czajkowskiego, który po raz pierwszy zobaczyć będzie można 15 kwietnia.

Z pozostałych pozycji repertuarowych dużą popularnością wśród widzów cieszyć się będzie zapewne jedyna opera Beethovena – „Fidelio” z Jonasem Kaufmannem i Anją Kampe, „Śpiewacy norymberscy” Wagnera również z Kaufmannem, a także „Norma” Belliniego z Sonyą Yonchevą czy „Napój miłosny” Donizettiego z Pretty Yende, Pavolem Breslikiem i Mariuszem Kwietniem w rolach głównych. Utalentowany baryton zaśpiewa również partię hrabiego Almavivy w „Weselu Figara” Mozarta. Breslik wystąpi z natomiast także w „Traviacie”. W tej samej produkcji, ale w innym terminach będzie można podziwiać Placido Domingo. Diana Damrau wystąpi w tytułowej roli w „Łucji z Lammermooru” Donizettiego w reżyserii Barbary Wysokiej. Sondra Radvanovsky i Edita Gruberova będą z kolei dzielić rolę królowej Elżbiety w „Roberto Devereux” Donizettiego, a Anja Harteros wcieli się w postać Florii Toski z opery Pucciniego i Arabelli z dzieła Straussa. Nina Stemme pojawi się jako tytułowa Turandot z kolejnego przeboju Pucciniego.

Helena Zubanovich wystąpi w „Andrea Chenier” Giordano, „Jasiu i Małgosi” Humperdincka, „Siostrze Angelice” Pucciniego (jedna z części tzw. „Tryptyku”), „Nieszporach sycylijskich” tego samego kompozytora oraz jako Łarina w „Eugeniuszu Onieginie” Czajkowskiego w inscenizacji Krzysztofa Warlikowskiego. Znany polski bas Rafał Siwek zaśpiewa partię Komandora w „Don Giovannim” Mozarta, w którym w tytułowej roli wystąpi Simon Keenlyside. Obydaj śpiewacy wystąpią również w „Rigoletto” Verdiego. Agnieszka Rehlis zadebiutuje na scenie Bayerische Staatsoper jako Fenena w „Nabucco” Verdiego – bardzo cieszy dynamiczny rozwój kariery tej wspaniałej mezzosopranistki.

O autorze