Krzysztof Warlikowski i Waldemar Dąbrowski z „operowymi Oscarami”

4

Na uroczystej gali w teatrze Sadler’s Wells w Londynie rozdano wczoraj statuetki International Opera Awards. W kategorii „najlepsza nowa produkcja” nagrodę otrzymał Krzysztof Warlikowski doceniony za przygotowanie premiery opery Leosza Janaczka „Z domu umarłych” w Royal Opera House. Laureatem nagrody za całokształt działalności związanej ze skutecznym zarządzaniem teatrem operowym został Waldemar Dąbrowski, dyrektor naczelny Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. To specjalnie wyróżnienie w kategorii „Leadership in Opera” nie jest przyznawane co roku, a uhonorowani nim do tej pory zostali Bernard Foccroulle, były dyrektor generalny Teatru La Monnaie w Brukseli i Festiwalu Aix-en-Provence oraz Bernd Loebe, dyrektor naczelny i artystyczny Oper Frankfurt.

W tegorocznej edycji nagród Krzysztof Warlikowski nominowany był również w kategorii „najlepszy reżyser”, a jako „dzieło odkryte na nowo” szansę na wyróżnienie miał „Manru” Paderewskiego, zrealizowany przez Marka Weissa jako koprodukcja Teatru Wielkiego – Opery Narodowej i Teatru Wielkiego w Poznaniu.

Polscy artyści i krajowe produkcje niemal każdego roku walczą o statuetki International Opera Awards, jednak największy sukces odnieśli w zeszłym roku, gdy śpiewakiem roku został Piotr Beczała, zaś za najlepszego reżysera uznano Mariusza Trelińskiego.

International Opera Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku artystów operowych, które przyznawane są od 2013 roku. Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych. Nagrody zostały ustanowione w celu wyróżnienia najwybitniejszych dzieł i twórców operowych na świecie i popularyzowanie tego gatunku sztuki.

O autorze