Krzysztof Bączyk w tytułowej roli w premierze „Wesela Figara” w Operze Wrocławskiej

0

Opera Wrocławska zaprasza na premierę „Wesela Figara” Mozarta, która odbędzie się 20 i 21 maja. Spektakl, podobnie jak ubiegłoroczna produkcja „Così fan tutte”, powstaje w ramach projektu „Opera Młodych”. Wystawiając nową inscenizację „Wesela Figara”, Opera Wrocławska będzie posiadać w repertuarze cały  tryptyk Mozarta i da Ponte, przygotowany przez brazylijskiego reżysera André Hellera-Lopesa. Kierownictwo muzyczne nad spektaklem objął Bassem Akiki.

Opera Młodych to autorski program przygotowany przez dyrektora artystycznego teatru, Mariusza Kwietnia. Dzięki tej inicjatywie na profesjonalnej scenie mogą wystąpić młodzi adepci sztuki wokalnej, którzy czerpią wiedzę z doświadczenia scenicznych partnerów i realizatorów.

20 i 21 maja usłyszymy Lukáša Bařáka, Gabriellę Pace, Krzysztofa Bączyka, Kamilę Dutkowską, Pawła Horodyskiego, Adama Kutnego, Aleksandrę Łaskę, Zuzannę Nalewajek, Aleksandrę Opałę i Hannę Sosnowską-Bill.

Szczególnie cieszy zaangażowanie do roli Figara Krzysztofa Bączyka, który ma już na swoim koncie występy na takich scenach jak Opéra national de Paris, Royal Opera House, Opernhaus Zurich, Arena di Verona, Aix-en-Provence Festival, Teatr Wielki-Opera Narodowa. W przyszłym sezonie artysta zadebiutuje w Metropolitan Opera śpiewając partię Faraona w „Aidzie” Verdiego i Colline’a w „Cyganerii” Pucciniego. Jego nowojorski występ w „Aidzie” zaplanowany był już na rok 2020, jednak przez pandemię koronawirusa został odłożony w czasie.

W drugiej obsadzie uwagę zwraca nazwisko Adama Kutnego, który jest członkiem zespołu Staatsoper Berlin oraz Zuzanny Nalewajek, ubiegłorocznej zwyciężczyni odbywającego się w Estonii konkursu Klaudia Taev Competition for Opera Singers.

Plakat autorstwa Alicji Michalak, studentki Katedry Projektowania Graficznego Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu, wybrany przez Operę Wrocławską w drodze konkursu zorganizowanego wśród młodych twórców

O autorze