Kontrowersyjna premiera „Śpiewaków norymberskich” w Poznaniu

5

W niedzielę wieczorem w Teatrze Wielkim w Poznaniu odbędzie się premiera „Śpiewaków norymberskich” Richarda Wagnera. Opera stanowi całkowite przeciwieństwo dramatów muzycznych Wagnera i jest jedyną komedią romantyczną w dorobku kompozytora.

Prapremiera dzieła miała miejsce w Królewskiej Operze w Monachium 21 czerwca 1868 roku, w Polsce po raz pierwszy wystawiono je w Warszawie w 1908 roku. Przedstawienie w poznańskim teatrze jest wydarzeniem bezprecedensowym, bowiem opera ta nie była obecna w polskich teatrach operowych od 1932 roku.

Realizację spektaklu powierzono Michaelowi Sturmowi i jest ona przygotowana w duchu współpracy polsko-niemieckiej, z udziałem niemieckich realizatorów i wykonawców. Honorowy patronat nad spektaklem objął ambasador Niemiec.

Spektakl wywołuje spore emocje jeszcze przed premierą. Kilka dni temu na stronie internetowej Telewizji Republika opublikowany został tekst, w którym poznańska pianistka przypominała, że Wagner był „wielbiony przez Hitlera”. W treści artykułu pojawiły się również zarzuty, że stulecie rocznicy Powstania Wielkopolskiego obchodzone jest przez wystawienie opery niemieckiego kompozytora w miejsce rodzimych dzieł, a funkcję dyrektora artystycznego Teatru Wielkiego w Poznaniu sprawuje artysta o żydowskim pochodzeniu. Tekst wywołał bardzo silną reakcję i oburzenie w sieci.

Kierownictwo muzyczne nad projektem sprawuje Gabriel Chmura. W roli Hansa Sachsa wystąpi Frank van Hove, partię Walthera von Stolzinga zaśpiewa Christian Vogt, a w roli Ewy zobaczymy Monikę Mych-Nowicką. Jarmomir Trafankowski wcieli się w Sixtusa Beckmessera, natomiast Piotr Friebe będzie śpiewać partię Davida. W roli Veita Pognera – Rafał Korpik.

O autorze