Kontrowersje wokół występów Anny Netrebko w „Cyganerii” w Wiedniu

3

Wiedeńska Staatsoper zdecydowała się wystawić na otwarcie sezonu wznowienie „Cyganerii” Pucciniego w reżyserii legendarnego Franca Zeffirellego. W wyprzedanym do ostatniego miejsca spektaklu występują Anna Netrebko i Vittorio Grigolo. Przedstawienie weszło do repertuaru na nowy sezon artystyczny w ostatniej chwili, zastępując „Żydówkę” Halévy’ego, z występu w której z powodów zdrowotnych zrezygnowali Sonya Yoncheva i Roberto Alagna.

Przedstawiciele ukraińskiej diaspory protestowali wczoraj przed siedzibą teatru przeciwko zaangażowaniu Netrebko do „Cyganerii” i wysuwali żądania, by rosyjska śpiewaczka zajęła jasne stanowisko w sprawie wojny z Ukrainą. W demonstracji wzięło udział około 40 osób, które miały ze sobą transparenty przypominające o powiązaniach sopranistki z reżimem Putina.

Demonstracja przed Wiener Staatsoper przeciwko występom Anny Netrebko w „Cyganerii”, fot. APA/HERWIG G. HOELLER

Po kilku odwołanych koncertach powiedziała, że jest przeciwna wojnie. Niestety nie powiedziała wyraźnie przeciwko jakiej wojnie jest przeciwna, kto ją rozpoczął i kto zabija cywilów” – mówił przez megafon organizator protestu Mychajlo Karioti. Przybywający na spektakl widzowie Wiener Staatsoper wyrażali z kolei swoje niezadowolenie z protestu „Co to ma wspólnego z panią Netrebko i jej śpiewaniem?” – pytali.

Według doniesień serwisu BVZ, również na sali słychać było pojedyncze głosy niezadowolenia z występu Netrebko, które były wyrażane buczeniem, co jednak szybko zostało zagłuszone przez rzęsiste oklaski pozostałej części widowni.

„Cyganerię” będzie można obejrzeć 18 września w austriackiej telewizji ORFIII.

O autorze