Konkurs Chopinowski Wydarzeniem Roku 2021

2

13 listopada w Filharmonii Narodowej odbyła się gala wręczenia nagrody środowiska muzycznego Koryfeusz Muzyki Polskiej 2022. W tym roku wszystkie indywidualne laury powędrowały do wyjątkowych kobiet związanych z polską muzyką – Agaty Szymczewskiej, Anny Sułkowskiej-Migoń oraz Jadwigi Mackiewicz – zdobywczyni Nagrody honorowej. Za Wydarzenie roku został uznany XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina.

Nagroda Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawana od 2011 w czterech kategoriach – Osobowość roku, Wydarzenie roku, Nagroda honorowa oraz Odkrycie roku ( o tej ostatniej decyduje publiczność).

Honorowy Koryfeusz wręczony został Jadwidze Mackiewicz, na której koncertach wychowały się pokolenia warszawiaków. W roku Konkursu Wieniawskiego nagrodzona zostaje jego ambasadorka, nie zapominamy o ubiegłorocznym Konkursie Chopinowskim – Wydarzeniu Roku. Warto wczytać się w uzasadnienie werdyktu – nie chodzi tylko o sam konkurs, ale o formę, w jakiej organizatorzy komunikowali się z odbiorcami. Wreszcie cieszy sukces laureatki naszego programu dyrygent-rezydent w kategorii Odkrycia Roku” – powiedział Lech Dzierżanowski, p.o. dyrektor Narodowego Instytutu Muzyki i Tańca.

Nagrodę honorową za całokształt działalności otrzymała Jadwiga Mackiewicz – legendarna Ciocia Jadzia – pedagog, niestrudzona popularyzatorka muzyki wśród dziecięcej publiczności, dla której przez wiele lat prowadziła liczne koncerty oraz audycje radiowe i telewizyjne.

Osobowością roku została skrzypaczka Agata Szymczewska – za działalność edukacyjną i popularyzatorską, przybliżanie postaci Henryka Wieniawskiego w przystępny sposób (również jako Ambasadorka 16. Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego).

Za Wydarzenie roku uznano XVIII Międzynarodowy Konkurs Pianistyczny im. Fryderyka Chopina – za szeroki dostęp do przesłuchań konkursowych poprzez różnorodne platformy cyfrowe. Nagrodę w tej kategorii odebrał Stanisław Leszczyński, zastępca dyrektora Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina, organizatora Konkursu.

Nagroda w kategorii Odkrycie roku została przyznana na podstawie otwartego głosowania publiczności. W tym roku melomani zadecydowali o zwycięstwie dyrygentki Anny Sułkowskiej­­-Migoń, nominowanej za szereg sukcesów i nagród w ostatnim sezonie artystycznym, ze szczególnym uwzględnieniem pierwszej nagrody podczas Konkursu Dyrygenckiego La Maestra w Paryżu.

Nagrodę Koryfeusz Muzyki Polskiej środowisko muzyczne przyznaje od 2011 roku swoim najwybitniejszym przedstawicielom. Jest to wyróżnienie dla osób, grup artystów i instytucji działających w obszarze różnorodnej – gatunkowo i chronologicznie – muzyki polskiej. Koryfeusz Muzyki Polskiej jest przyznawany twórcom, artystom wykonawcom, muzykologom, krytykom, dziennikarzom, humanistom, badaczom, animatorom, popularyzatorom i menedżerom kultury, grupom artystów, a także instytucjom, wydarzeniom artystycznym oraz różnorodnym projektom twórczym, animacyjnym i edukacyjnym. Nagroda przyznawana jest za dokonania w minionym sezonie artystycznym, z wyłączeniem Nagrody honorowej przyznawanej za całokształt działalności.

O autorze