Koncerty na żywo i na dużym ekranie, projekcje spektakli i filmów dokumentalnych w ramach festiwalu „Ogrody muzyczne”

0

Już od początku lipca w Warszawie odbędzie się 22. Festiwal „Ogrody Muzyczne”. Tegoroczna edycja nosi tytuł „Śpiewaj ogrody”, co nawiązuje do powieści Paula Huellego, w której istotną rolę odgrywa muzyka, a szczególnie tajemnicza opera Wagnera.

Koncerty na żywo

Festiwal zainauguruje koncert, w trakcie którego arie z oper Moniuszki, Gounoda, a także Noskowskiego czy Żeleńskiego zaprezentują młodzi, utalentowani soliści – Magdalena Stefaniak (sopran), Szymon Mechliński (baryton), którzy zaśpiewają z towarzyszeniem fortepianu (Aleksander Teliga) oraz orkiestry smyczkowej Sinfonia Viva pod batutą Tomasza Radziwonowicza. Wydarzenie zaplanowane jest na 1 lipca.

Warto zwrócić uwagę na trzy koncerty składające się na cykl „śpiewnikowy”: Polski Śpiewnik Poetyczny (8 lipca), Adam Strug – Śpiewnik Adama (11 lipca) oraz Adam Bałdych: Śpiewnik domowy (25 lipca). W trakcie pierwszego z tych koncertów Kameralny Zespół Muzyki Północno-Wschodniej i Popołudniowej ProForma pod dyrekcją Marcina Wawruka wykona kultowe polskie piosenki z repertuaru Niemena, Skaldów Demarczyk i zaprosi do wspólnego śpiewania.

2 lipca odbędzie się projekcja koreańskiego musicalu „Marie Curie„. Produkcja otrzymała szereg Korea Music Awards, m.in. za scenariusz, muzykę i reżyserię. 4 lipca w wykonaniu gwiazd musicalu będzie można zobaczyć Marie Curie – gala musicalowa live. We współpracy z Korean Cultural Center w Warszawie zrealizowany zostanie również koncert Ko-Pol Jazz, którego program jest wynikiem pandemicznej współpracy jazzmanów pochodzących z obu krajów.

Ponadto w ramach współpracy z Zygmunt Zaleski Stichting 20 lipca wystąpi z koncertem młody i bardzo utalentowany duet fortepianowy sióstr Alaimo, które solo i na cztery ręce zaprezentują utwory Haydna, Schuberta, Chopina, Liszta i Debussy’ego. 

Projekcje filmowe

W każdy weekend festiwalu odbywać się będą dobierane tematycznie projekcje przedstawień operowych z najlepszych teatrów całego świata. W ramach weekendu czeskiego zobaczymy Camillę Nylund w „Jenůfie” Janáčka ze Staatsoper Unter den Linden (9 lipca) oraz Asmik Grigorian jako tytułową „Rusałkę” Dworzaka z Teatro Real w Madrycie. Oba spektakle zarejestrowane zostały w ubiegłym roku.

Weekend w Bayreuth spędzimy w towarzystwie Piotra Beczały, Anji Harteros i Tomasza Koniecznego, którzy w 2018 wystąpili na Zielonym Wzgórzu w „Lohengrinie” Wagnera. Emisja spektaklu podzielona jest na dwie części – 16 i 17 lipca.

Odwiedzimy również Festiwal w Bregencji, z którego zobaczymy nagranie „Opowieści Hoffmanna” Offenbacha (23 lipca) oraz „Czarodziejskiego fletu” Mozarta (24 lipca). Z kolei z festiwalu w Salzburgu pokazany zostanie ubiegłoroczny spektakl „Don Giovanniego” Mozarta (29 lipca), w którym wystąpili m.in. Davide Luciano, Mika Kares, Nadezhda Pavlova i Michael Spyres. 22 lipca wyświetlony będzie „Baron cygański” Straussa z Volksoper Wien.

15 lipca zaprezentowana zostanie projekcja koncertu spod wieży Eiffla w Paryżu, który odbył się w zeszłym roku z okazji obchodów narodowego święta Francji. W gwiazdorskiej obsadzie znaleźli się: Pretty Yende, Piotr Beczała, Edwin Crossley-Mercer, Alexandre Kantorow, Renaud Capuçon, Ksenija Sidorova, Clementine Margaine, Ibrahim Maalouf, a Orchestre National de France poprowadziła Simone Young.

Podczas tegorocznej edycji festiwalu nie zabraknie również filmów dokumentalnych dotyczących wybitnych wokalistów z lat ubiegłych oraz naszych czasów: „Trzej tenorzy. Z Karakalli w świat” (12 lipca), „Jonas Kaufmann. Światowa gwiazda prywatnie” (19 lipca) oraz „Tebaldi vs Callas” (26 lipca).

Na zakończenie „Ogrodów muzycznych” (31 lipca) zaplanowana jest retransmisja koncertu z Théâtre du Capitole w Tuluzie 2021 w wykonaniu słynnego polskiego kontratenora, Jakuba Józefa Orlińskiego. Muzyk zaprezentował podczas niego utwory promujące jego drugi album, Facce d’amore (Oblicza miłości). Miłość ma różne twarze ‒ nie inaczej rzecz ma się z wokalistyką.

Wszystkie wydarzenia organizowane w ramach festiwalu „Ogrody muzyczne” odbywają się na Dziedzińcu Wielkim Zamku Królewskiego w Warszawie. Operalovers.pl jest patronem medialnym festiwalu.

O autorze