Koncert w Paryżu z Aleksandrą Kurzak i Jakubem Józefem Orlińskim i „Tosca” z Piotrem Beczałą w programie festiwalu „Ogrody Muzyczne”

0

5 koncertów i 16 projekcji filmowych znajduje się w programie jubileuszowej, dwudziestej edycji festiwalu „Ogrody Muzyczne”. Ze względu na epidemię koronawirusa, termin wydarzenia odbywającego się zazwyczaj w letnim pawilonie na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie, został przełożony na jesień.

W terminie od 5 do 27 października dźwiękami muzyki rozbrzmiewać będzie Sala Balowa Zamku Królewskiego oraz kino Atlantic, gdzie odbywać się będą pokazy filmowe.

Piotr Beczała w „Tosce”, fot. Michael Pöhn / Wiener Staatsoper

Jak co roku, na program Festiwalu składają się: opera, balet, film i koncerty – w wersji na żywo i na dużym ekranie. Wśród bogatego programu retransmisji kinowych będzie można zobaczyć m.in. nagranie koncertu spod wieży Eiffla w Paryżu, który odbył się z okazji zeszłorocznych obchodów Dnia Bastylii z udziałem m.in. Aleksandry Kurzak, Roberta Alagni i Jakuba Józefa Orlińskiego oraz „Toskę” Pucciniego z Wiener Staatsoper z Piotrem Beczałą i Karine Babajanyan w obsadzie.

Koncert w Paryżu 2019

Prezentowane będą również m.in. „Księżniczka czardasza” Kálmána z Volksoper Wien, „Porgy i Bess” Gershwina i „Turandot” Pucciniego z Metropolitan Opera, „Rigoletto” Verdiego z Bregenz Festival, „Don Kichot” Minkusa z Teatru Bolszoj oraz film dokumentalny „Pavarotii” z 2019 roku.

Luciano Pavarotti, fot. materiały prasowe dystrybutora filmu (Best Film)

W ramach jubileuszowego cyklu Piękni dwudziestoletni przypomniane zostaną przeboje filmowe z poprzednich lat, m.in. „Taniec dla życia” – balet w choreografii i Maurice’a Béjarta do muzyki zespołu Queen i W. A. Mozarta, dedykowany artystom, którzy przedwcześnie odeszli, „Jezioro łabędzie” – balet wszech czasów w całkowicie męskiej obsadzie, w choreografii Matthew Bourne’a, IX symfonia według Béjarta – balet w choreografii Maurice’a Béjarta do IX symfonii Ludwiga van Beethovena.

Festiwal „Ogrody Muzyczne” to także koncerty. W tym roku usłyszymy zespoły: Spark, ProModern, Opera Minima z solistami Wandą Franek i Michałem Sławeckim, a także Bartosza Głowackiego. Ciekawie zapowiada się również koncert niemieckiech pieśni w wykonaniu kontratenora Matthiasa Rexrotha oraz studentów Akademii Operowej działającej przy Teatrze Wielkim – Operze Narodowej w Warszawie.

Pełen program wydarzenia: https://www.ogrodymuzyczne.pl/program/

O autorze