Koncert urodzinowy Sinfonii Varsovii

0

Sinfonia Varsovia świętuje 37 lat! Z tej okazji 12 kwietnia odbędzie się koncert urodzinowy, w którym muzyków orkiestry poprowadzi wybitny dyrygent Marek Janowski. W programie dwa dzieła: IV Symfonia Beethovena i IV Symfonia Brahmsa. Koncert będzie transmitowany online na kanale YouTube Sinfonii Varsovii oraz VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, a także nadawany na żywo na antenie Dwójki Polskiego Radia.

Historia orkiestry to opowieść tworzona przez niezwykłych ludzi. Zaczęło się od Jerzego Maksymiuka, założyciela Polskiej Orkiestry Kameralnej, który zbudował niepowtarzalny na światową skalę zespół. Waldemar Dąbrowski wraz z Franciszkiem Wybrańczykiem poszerzyli skład orkiestry kameralnej i stworzyli Sinfonię Varsovię. Wszystko dzięki gościnnym występom wybitnego artysty, skrzypka i dyrygenta Yehudiego Menuhina, który przyjechał z repertuarem wymagającym składu symfonicznego. Menuhin i muzycy oczarowali publiczność oraz krytykę, co przesądziło o sukcesie orkiestry, a tym samym kontynuowaniu jej działalności w poszerzonym składzie. Tak powstała Sinfonia Varsovia. Wizytówka nie tylko miasta, ale i Polski, orkiestra nagrywająca dla największych wytwórni muzycznych, współpracująca z wybitnymi artystami, występująca na najbardziej prestiżowych scenach świata.

Na koncercie urodzinowym pod batutą Marka Janowskiego orkiestra zagra dwie symfonie. Dyrygent zapewnił sobie światową renomę sukcesami jako dyrektor muzyczny Opery w Dortmundzie. W ciągu swojej długiej kariery występował wielokrotnie w najważniejszych miejscach na muzycznej mapie świata: od Metropolitan Opera w Nowym Jorku po Festiwal w Bayreuth. W latach 90. postanowił skoncentrować się na wielkich dziełach z niemieckiego repertuaru symfonicznego. I te właśnie znajdziemy w programie urodzinowym. IV Symfonia Beethovena, w porównaniu z innymi dziełami kompozytora, zawiera sporą dawkę wigoru i subtelnego humoru. V Symfonia Brahmsa natomiast, to dzieło pełne wysublimowanych harmonii wpisanych w kunsztowną strukturę, które razem budują napięcie do ostatniego taktu.

Koncert jest organizowany we współpracy z Teatrem Wielkim – Operą Narodową. Będzie go można obejrzeć bezpłatnie na żywo na kanale YouTube Sinfonii Varsovii oraz VOD Teatru Wielkiego – Opery Narodowej. Nagranie zostanie udostępnione przez 30 dni. Transmisję radiową będzie można usłyszeć na antenie Dwójki.

O autorze