Koncert promujący płytę „Songs & Sonnets” Tomasza Koniecznego i Lecha Napierały na urodziny Romualda Twardowskiego

0

Już dziś o godz. 19.00 odbędzie się koncert promujący płytę SONGS & SONNETS poświęconą twórczości wokalno-instrumentalnej Romualda Twardowskiego. Najpiękniejsze pieśni kompozytora, który w tym roku obchodzi 90. urodziny wykonają występujący na najważniejszych operowych scenach bas-baryton Tomasz Konieczny oraz znakomity pianista i kameralista Lech Napierała.

Recital promujący album SONGS & SONNETS odbędzie się bez udziału publiczności, jednak dzięki zapewnionej transmisji online z Teatru Wielkiego – Opery Narodowej, będzie dostępny na kanale YouTube Polskiego Wydawnictwa Muzycznego. Nagranie będzie dostępne przez 24 godziny po koncercie.

„Śpiew, muzyka wokalna towarzyszyły mi od najwcześniejszych lat dzieciństwa” – przyznaje urodzony 90 lat temu w Wilnie Romuald Twardowski. – „Popularne melodie, pieśni nucone przez matkę, brzmienie chórów kościelnych – wszystko to pobudzało moją wyobraźnię”.

A czym skorupka za młodu… Głos jest osią kompozycji Twardowskiego, które trafiły na album Pieśni i sonety, łączy utwory odległe w czasie i o różnym ciężarze emocjonalnym: od przepełnionych bólem Sonetów pożegnalnych (1970) poświęconych pamięci zmarłej nagle narzeczonej Twardowskiego, duńskiej kompozytorki Elizabeth Tramsen, przez formalnie złożony cykl pieśni Oblicze morza (1979), aż po cykl Znad Wilii (1990), napisany do słów Heleny Massalskiej, ewokujący atmosferę dawnej Wileńszczyzny.

Album SONGS & SONNETS został wydany w serii ANAKLASIS przez Polskie Wydawnictwo Muzyczne.

Transmisja: 24 października, godz. 19.00, link: https://www.youtube.com/watch?v=M4p3UaVDEoM&feature=youtu.be

O autorze