Z powodu obowiązujących zaostrzonych zasad bezpieczeństwa publiczność nie mogła uczestniczyć w planowanym na marzec koncercie Piotra Beczały w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej. Muzyka w wykonaniu polskiego tenora zabrzmi jednak online – już 5 kwietnia za pośrednictwem platformy vod.teatrwielki.pl.
Urodzony w Czechowicach-Dziedzicach artysta to najgorętsze nazwisko wśród tenorów lirycznych na świecie. W 2018 roku został okrzyknięty najlepszym śpiewakiem i nagrodzony Operowym Oscarem – International Opera Award. Od lat wykonuje najważniejsze partie tenorowe w Metropolitan Opera czy Wiener Staatsoper. W Polsce gościliśmy tego wybitnego artystę na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej w dwóch premierach w 2020 roku. Wzruszaliśmy się podczas słynnej arii Jontka w”Halce” Stanisława Moniuszki w reżyserii Mariusza Trelińskiego oraz podziwialiśmy kunszt wokalno-aktorski Beczały w „Wertherze” Julesa Masseneta. Wielkim sukcesem okazały się wydane ostatnio płyty: album z pieśniami Moniuszki i Karłowicza wydany przez NIFC we współpracy z TW-ON (2019) oraz Vincero! – entuzjastycznie przyjęty album solowy z ariami z oper werystycznych wydany przez wytwórnię Pentatone, który od razu znalazł się na liście bestsellerów muzyki klasycznej. Z wytwórnią tą artysta pracuje aktualnie nad nową płytą zawierającą pieśni rosyjskich kompozytorów. Wśród nich usłyszymy min. romanse Piotra Czajkowskiego i Siergieja Rachmaninowa.
Już w poniedziałek 5 kwietnia o godz. 19.00 Opera Narodowa zaprasza na wyjątkowy koncert, podczas którego usłyszymy najbardziej znane arie operowe w mistrzowskim wykonaniu. Artyście towarzyszyć będzie Orkiestra Teatru Wielkiego – Opery Narodowej pod batutą Łukasza Borowicza.
„Zawsze staram się wplatać do programów moich koncertów utwory polskich kompozytorów, a tu, w kraju robię to tym bardziej chętnie. Tak więc tym razem połowa arii, które zaśpiewam, pochodzi z polskich oper, ale będą zestawione z operami włoskich werystów. Bardzo lubię takie kombinacje programowe, śpiewałem recitale, na których konfrontowałem pieśni Karłowicza, Moniuszki czy Szymanowskiego z utworami Ermanno Wolf-Ferrariego lub Richarda Straussa. Wychodzą wówczas ciekawe porównania, a polskie pieśni zawsze spotykają się z zainteresowaniem. A na tym koncercie chciałbym pokazać publiczności, że arie naszych kompozytorów nie odbiegają jakością od słynnych arii ze światowego repertuaru” – tłumaczy tenor w rozmowie z Jackiem Marczyńskim. Całość rozmowy dostępna jest w programie koncertu.
PROGRAM KONCERTU
Część I
1) Ignacy Feliks Dobrzyński – uwertura do opery Monbar
2) Umberto Giordano – Come un bel di di maggio (aria z opery Andrea Chénier)
3) Władysław Żeleński – Gdy ślub weźmiesz z twoim Stachem (aria z opery Janek)
4) Pietro Mascagni – intermezzo z opery Cavalleria rusticana
5) Pietro Mascagni – Turiddu Mamma, quel vino è generoso (aria z opery Cavalleria rusticana)
6) Stanisław Moniuszko – Szumią jodły (aria z opery Halka)
Część II
1) Stanisław Moniuszko – Aria z kurantem (aria z opery Straszny dwór)
2) Stanisław Moniuszko – Polonez obywatelski
3) Giacomo Puccini – Donna non vidi mai (aria z opery Manon Lescaut)
4) Feliks Nowowiejski – Czy ty mnie kochasz… (aria z opery Legenda Bałtyku)
5) Michał Glinka – uwertura do opery Rusłan i Ludmiła
6) Giacomo Puccini – Nessun dorma (aria Kalafa z opery Turandot)
Koncert online w bezpłatnym dostępie 5 kwietnia o godz. 19.00 na vod.teatrwielki.pl
Koncert dostępny będzie przez 48h.