Koncert Noworoczny z Wiednia 2019

4

Koncert Noworoczny w Wiedniu to jedna z najbardziej pożądanych imprez, o której marzy niemal każdy meloman. W imponującej Złotej Sali Musikverein Filharmonicy Wiedeńscy co roku grają koncert, który dzięki transmisjom podziwia cały świat i wspólnie celebruje rozpoczęcie Nowego Roku.

Ten prawdopodobnie najsłynniejszy koncert na świecie jest transmitowany do ponad 90 krajów i oglądany przez wielomilionową publiczność. Aby móc uczestniczyć w tym wydarzeniu osobiście trzeba mieć odrobinę szczęścia, gdyż ze względu na wielkie zainteresowanie, bilety są losowane.

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich, fot. Jeannette Handler

Program Koncertu Noworocznego Filharmoników Wiedeńskich wypełniony jest radosnymi, pełnymi werwy, ale także skłaniającymi do refleksji kompozycjami rodziny Straussów i współczesnych im kompozytorów. W tym roku zabrzmią dzieła Carla Michaela Ziehrera, Josefa Straussa, Josefa Hellmesbergera, Jr., Johanna Straussa Jr. oraz Eduarda Straussa. Tradycyjnie wykonywane podczas tego koncertu są walc „Nad pięknym modrym Dunajem” (od 1945) i „Marsz Radetzky’ego” (od 1946).

Koncert Noworoczny Filharmoników Wiedeńskich, fot. Wiener Philharmoniker / R. Schuster

Filharmonicy Wiedeńscy – to wirtuozi należący do pierwszej ligi muzyków międzynarodowych scen. w Nowy Rok orkiestrę tę prowadzą najwyższej klasy dyrygenci, jak chociażby Mariss Jansons (2016), Gustavo Dudamel (2017), czy Riccardo Muti (2018). 1 stycznia za po raz pierwszy pulpitem dyrygenckim stanie Christian Thielemann, który na co dzień przewodzi jednej z najstarszych i najwybitniejszych światowych orkiestr, Staatskapelle Drezden.

Christian Thielemann, fot. Terry Linke

Koncerty Noworoczne odbywają się regularnie w Złotej Sali Musikverein począwszy od 1941 roku. Jest ona uznawana nie tylko za jedną z najpiękniejszych sal koncertowych świata, ale równie wysoko oceniana jest za akustykę zachwycając brzmieniem, przejrzystością i przestronnością dźwięku.

Z okazji Koncertu Noworocznego ta wybudowana na wzór antyczny sala ozdabiana jest przepiękną dekoracją kwiatową. Od 1980 roku kwiaty były tradycyjnie dostarczane w darze z włoskiego miasta San Remo, lecz już od czterech lat za przystrojenie sali odpowiada Vienna City Gardens.

Dekoracja kwiatowa podczas Koncertu Noworocznego, fot. MA 42 – Wiener Stadtgärten / Houdek

Koncert Noworoczny można oglądać w Wiedniu pod gołym niebem – dzięki transmisji na żywo na placu przed Wiener Staatsoper oraz podczas imprezy noworocznym na Rathausplatz.

Harmonogram emisji telewizyjnych w Polsce:

wtorek, 1 stycznia

za 3 dni
11:15 TVP Kultura
wtorek, 1 stycznia

za 3 dni
12:15 TVP 2
środa, 2 stycznia

za 4 dni
0:10 TVP 2

(na podstawie materiałów prasowych wien.info)

O autorze