Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich w TVP2

0

Już 8 czerwca w ogrodach pałacowych Schönbrunn odbędzie się 20. Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich. Wydarzenie będzie dostępne dla widzów z całego świata dzięki transmisji telewizyjnej. Koncert rozpoczyna się o godzinie 20.30, jednak w Polsce wyemitowany zostanie w TVP2 z kilkugodzinnym opóźnieniem – dopiero o godzinie 0.40 (UWAGA! Zmiana godziny transmisji na godz. 23.55). Streaming koncertu dostępny będzie również na medici.tv, jednak jedynie w krajach w których nie podpisano umów z lokalnymi nadawcami telewizyjnymi.

Tego lata Orkiestra Filharmonii Wiedeńskiej zagra pod batutą Yannicka Nezet-Seguina, dyrektora muzycznego Metropolitan Opera. Gościem specjalnym będzie Elīna Garanča, która zaśpiewa trzy arie z opery „Carmen” Bizeta, a także utwory z „Sapho” Gounoda i „Samsona i Dalili” Saint-Saënsa.

Koncert Nocy Letniej to bezpłatne wydarzenie, którego tradycja sięga 2004 roku. W trakcie tegorocznej edycji Filharmonicy Wiedeńscy po raz pierwszy zagrają pod kierownictwem Yannicka Nezet-Seguina. W poprzednich latach koncertem dyrygowali m.in. Andris Nelsons, Valery Gergiev, Gustavo Dudamel czy Zubin Mehta. Wśród zaproszonych solistów znaleźli się wcześniej m.in. Jonas Kaufmann, Anna Netrebko, Renée Fleming, Yuja Wang i Gautier Capuçon.

Program tegorocznego koncertu Nocy Letniej będzie się koncentrował na dziełach od francuskiego romantyzmu po impresjonizm. Po raz pierwszy zaprezentowany zostanie także utwór Lili Boulanger – poruszające zobrazowanie charakteru młodej kompozytorki, która jako pierwsza kobieta została laureatką Prix de Rome w 1913 roku. Wykonanie tej kompozycji dedykujemy Powszechnej Deklaracji Praw Człowieka, która została podpisana 75 lat temu i wzmocniona 30 lat temu na Światowej Konferencji Praw Człowieka w Wiedniu przez przyjęcie Programu działania. Jasne zaangażowanie na rzecz praw człowieka jest dziś ważniejsze niż kiedykolwiek” – powiedział Daniel Froschauer, dyrektor Filharmonii Wiedeńskiej.

Szczegóły koncertu:
8 czerwca, godz. 20.30
Schönbrunn Palace, Schlosspark, Vienna, Austria

Georges Bizet
Suite No. 1 z opery „Carmen”

Georges Bizet
Habanera z „Carmen”, 1. Akt, Nr. 5

Lili Boulanger
D‘un matin de printemps

Hector Berlioz
Uwertura z „Le Corsaire”, op. 21

Charles Gounod
„O ma lyre immortelle” aria z opery „Sapho”, 3. Akt, Nr. 19

Maurice Ravel
Daphnis et Chloé, Suite No. 2

Charles-Camille Saint-Saëns
„Mon cœur s’ouvre à ta voix”, aria z opery „Samson et Dalila”

Maurice Ravel
Boléro

O autorze