Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich na TVP2

1

W piątek 7 czerwca w ogrodach pałacowych Schönbrunn odbędzie się 21. Koncert Nocy Letniej Filharmoników Wiedeńskich. Orkiestra zagra pod batutą Andrisa Nelsonsa, a gościem specjalnym będzie sopranistka Lise Davidsen. Wydarzenie będzie dostępne dla widzów w Polsce dzięki retransmisji w niedzielę 9 czerwca o godz. 22.50 w TVP2. Streaming koncertu pokazany będzie również na medici.tv, jednak tylko w krajach w których nie podpisano umów z lokalnymi nadawcami telewizyjnymi.

Filharmonicy Wiedeńscy, podobnie jak dwa lata temu, zaprosili do dyrygowania tegoroczną edycją koncertu Andrisa Nelsonsa, pełniącego funkcję dyrektora muzycznego Bostońskiej Orkiestry Symfonicznej oraz kapelmistrza Gewandhausorchester Leipzig. Solistką będzie norweska sopranistka Lise Davidsen, którą widzowie kinowych transmisji z Metropolitan Opera z pewnością pamiętają jako Leonorę w „Mocy przeznaczenia” Verdiego zrealizowanej przez Mariusza Trelińskiego.

Program skupia się na popularnych XIX i XX wiecznych utworach z bogatego dziedzictwa muzycznego Europy. Z okazji dwusetnej rocznicy urodzin Bedřicha Smetany zostaną wykonane trzy utwory z dorobku kompozytora. Lise Davidsen zaśpiewa dwie arie: z „Tannhäusera” Richarda Wagnera i z „Mocy przeznaczenia” Giuseppe Verdiego.

Plenerowy Koncert Nocy Letniej to bezpłatne dla publiczności wydarzenie, którego tradycja sięga 2004 roku. Pierwszy raz Filharmonicy Wiedeńscy zagrali w tym miejscu dwadzieścia lat temu z okazji przystąpienia nowych państw do Unii Europejskiej. W poprzednich latach koncertem dyrygowali m.in. Valery Gergiev, Gustavo Dudamel, Zubin Mehta czy Yannick Nézet-Séguin. Wśród zaproszonych solistów znaleźli się wcześniej m.in. Jonas Kaufmann, Anna Netrebko, Renée Fleming, Yuja Wang, Gautier Capuçon i Elīna Garanča.

Program:

  • Richard Wagner: Cwał Walkirii z opery „Walkiria”
  • Richard Wagner: „Dich, teure Halle, grüß ich wieder”, aria Elżbiety z opery „Tannhäuser”
  • Bedřich Smetana: Vltava [Wełtawa], z Má vlast [Moja Ojczyzna] [Nr 2]
  • Bedřich Smetana: Polka z opery „Dve Vdovy” [Dwie wdowy]
  • Bedřich Smetana: Taniec komediantów z opery „Prodaná nevěsta” („Sprzedana narzeczona”)
  • Giuseppe Verdi: Uwertura do opery „La forza del destino” („Moc przeznaczenia”)
  • Giuseppe Verdi: „Pace, pace mio Dio”, aria Leonory z opery „La forza del destino” („Moc przeznaczenia”)
  • Augusta Holmès : La nuit et l’amour. Interludium z Ludus pro patria
  • Aram Iljitsch Chatschaturjan: Taniec z szablami z baletu „Gajane“
  • Dmitrij Szostakowicz: Walc nr 2 ze suity na orkiestrę jazzową

O autorze