„Kawaler z różą” w gwiazdorskiej obsadzie w kinach

0

„Kawaler z różą” Richarda Straussa w nowej inscenizacji Roberta Carsena i w gwiazdorskiej obsadzie na żywo z nowojorskiej The Metropolitan Opera zamknie 13 maja o godz. 18.30 kolejny sezon transmisji The Met: Live in HD.

Amerykańska diwa Renée Fleming wystąpi w swojej popisowej roli Marszałkowej. Sekundować jej będzie wybitna łotewska mezzosopranistka Elīna Garanča jako Oktawian. Austriacki bas Günther Groissböck wcieli się w rolę nieokrzesanego barona Ochsa. W partii Zofii wystąpi Erin Morley. Dyryguje Sebastian Weigle.

Najbardziej wiedeńska z oper Richarda Straussa, twórczo nawiązująca do lekkich i pikantnych dzieł W. A. Mozarta. Pełno tu przebieranek, żartobliwych i niegroźnych pomyłek i oszustw, które mają na celu utarcie nosa zbyt dumnym arystokratom lub zbyt roznamiętnionym podrywaczom. Młodziutki kochanek Marszałkowej otrzyma miłość równie młodej Zofii, a zbyt starzy już na miłość Marszałkowa i baron Ochs usuną się w cień – ona z rezygnacją, on ze wstydem, wystrychnięty na dudka. Reżyser Robert Carsen umieścił akcję w schyłkowym okresie cesarstwa Habsburgów (dokładnie w roku 1911, roku prapremiery dzieła), podkreślając podtekst opery, jakim jest konflikt klasowy – na bogatym tle z czerwonego adamaszku. W roli Marszałkowej zobaczymy Renée Fleming, najwspanialszą odtwórczynię tej partii w ostatnich trzech dekadach.

O autorze