Jutro premiera „Manru” Paderewskiego w Krakowie

4

Opera Krakowska zaprasza na premierę spektaklu „Manru” Ignacego Jana Paderewskiego (16 listopada 2018), który reżyseruje Laco Adamik, a kierownictwo muzyczne objął Tomasz Tokarczyk.

„Manru” to jedyna opera w dorobku artystycznym Ignacego Jana Paderewskiego. Powstawała ona ponad 8 lat, co wynikało z intensywnej kariery pianistycznej wybitnego instrumentalisty i kompozytora. Jak powiedział reżyser Laco Adamik: „Manru to mało znana opera, która w Krakowie wchodzi na afisz po raz pierwszy. Warto ją poznać, należy do najważniejszych polskich dzieł operowych XX wieku i jako jedyna polska opera została wystawiona w Metropolitan Opera”. Z kolei kierownik muzyczny Tomasz Tokarczyk zaznaczył, że ta opera „to z pewnością efektownie opowiedziana historia nieszczęśliwej miłości (), opowieść o dwu różnych światach, dwu odrębnych nacjach. Świat Cyganów charakteryzuje wolność, z kolei świat Górali wyraża niezwykłe przywiązanie do ziemi. Konflikt między tymi światami bierze się z nietolerancji. Tematyka jest więc bardzo aktualna i może być przedstawiona w sposób uniwersalny. Paderewski pokazuje ten konflikt w wyjątkowo efektowny muzycznie sposób”.

Przed premierowym przedstawieniem, 16 listopada o godz. 17.30, Zespół Opery Krakowskiej zaprasza do uczestniczenia w uroczystym złożeniu kwiatów pod pomnikiem I. J. Paderewskiego, znajdującym sie w Parku Strzeleckim w Krakowie, ul. Lubicz 16 (wejście od strony ul. Zygmunta Augusta).

MANRU | Sylwester Kostecki, Janusz Ratajczak
ULANA | Agnieszka Kuk, Jolanta Wagner
JADWIGA | Anna Lubańska, Olga Maroszek
UROK | Mariusz Godlewski, Leszek Skrla
AZA | Monika Korybalska, Monika Ledzion-Porczyńska
OROS | Wołodymyr Pańkiw, Jacek Greszta
JAGU | Andrzej Biegun, Jacek Ozimkowski

O autorze