Jakie wydarzenie może zgromadzić w jednym miejscu tak znakomitych śpiewaków jak m.in. Mariusz Kwiecień, Arnold Rutkowski, Remigiusz Łukomski, Piotr Nowacki, Daniel Borowski czy Dariusz Machej? Wszyscy oni są wychowankami profesora Włodzimierza Zalewskiego, który 13 stycznia na Akademii Muzycznej w Łodzi obchodził jubileusz 45-lecia pracy pedagogicznej i artystycznej, do udziału w którym zaprosił swych uczniów.
Miarą dokonań pedagoga jest poziom artystyczny i sukcesy śpiewaków, którzy kształcili się pod jego kierunkiem. Wielu spośród absolwentów klasy Włodzimierza Zalewskiego może pochwalić się dziś występami na krajowych i zagranicznych scenach operowych oraz nagrodami w prestiżowych konkursach wokalnych. W poniedziałkowy wieczór część z nich zaśpiewała dla profesora udowadniając, że z czasów studiów wynieśli oni nie tylko techniczne umiejętności operowania głosem, jak i wiedzę interpretacyjną oraz bogaty repertuar.
Koncert rozpoczął się projekcją fragmentów „Holendra Tułacza” Wagnera, zarejestrowanego w 1987 roku, w którym Włodzimierz Zalewski kreował główną rolę w austriackiej Bregencji. Zgromadzona publiczność owacjami na stojąco powitała profesora, który ze wzruszeniem przyjmował gratulacje i podziękowania od rektora łódzkiej uczelni Cezarego Saneckiego, Wioletty Laszczki z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Dariusza Stachury – dyrektora Teatru Wielkiego w Łodzi.
Nagrania spektakli z udziałem jubilata przeplatały się z występami solistów z fortepianowym akompaniamentem Dobrochny Jachowicz – Zakrzewskiej. Na scenie kolejno pojawili się Mariola Gidelska, Stanisław Kierner, Tomasz Rudnicki, Łukasz Rosiak, Michał Rudziński, Marcin Wortman, Karolina Róża Kowalczyk, Remigiusz Łukomski, Piotr Płuska, Łukasz Karauda, Damian Konieczek oraz Arnold Rutkowski.
Jubileusz jest próbą podsumowania i uhonorowania działalności artystycznej, dlatego też w trakcie wydarzenia nie mogło zabraknąć rozmów z bohaterem wieczoru. Wspomnieniami kariery scenicznej oraz pracy pedagogicznej profesor dzielił się z jednym ze swoich uczniów, a obecnie kierownikiem Katedry Wokalistyki prof. Piotrem Micińskim, który z ogromnym humorem i w przyjacielskiej atmosferze prowadził koncert.
Zakończenie wieczoru należało do obecnych studentów profesora z Łodzi i Warszawy, którzy na dziesięć głosów zaśpiewali wzbudzającą wiele emocji pieśń „Śnić sen” – jeden z najbardziej znanych utworów z musicalu „Człowiek z La Manchy”. Ogromny aplauz widzów, łzy i wspólnie zaintonowane „sto lat”, po czym wszyscy udali się na lampkę szampana i kawałek tortu.
***
Włodzimierz Zalewski w 1976 roku ukończył z wyróżnieniem Wydział Wokalno – Aktorski Państwowej Wyższej Szkoły Muzycznej w Łodzi (obecnie Akademia Muzyczna) w klasie prof. Zdzisława Krzywickiego. Od 1980 roku zajmuje się działalnością pedagogiczną, prowadząc klasy śpiewu w Akademii Muzycznej w Łodzi i Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie, a także kursy mistrzowskie m.in. w Katowicach, Wrocławiu, Sztokholmie, Detmold i Grazu. Artystycznie związany z Teatrem Wielkim — Operą Narodową w Warszawie i Teatrem Wielkim w Łodzi. Ma w repertuarze ponad 50 pierwszoplanowych partii operowych z dzieł m.in.: Richarda Wagnera, Giuseppe Verdiego, Giacoma Pucciniego, Richarda Straussa, Piotra Czajkowskiego, Siergieja Prokofiewa, Béli Bartóka, Stanisława Moniuszki. Wykonywał także muzykę oratoryjną i repertuar pieśniarski. Uczestniczył w światowych i polskich prapremierach dzieł, m.in.: Karla Koglera, Romualda Twardowskiego i Krzysztofa Pendereckiego. Profesor Włodzimierz Zalewski w latach 2002-2008 pełnił funkcję dziekana Wydziału Wokalno – Aktorskiego Akademii Muzycznej w Łodzi.