Jubileusz 25-lecia pracy na scenie operowej Tomasza Koniecznego

0

Jubileusz dwudziestopięciolecia pracy na scenie operowej świętuje Tomasz Konieczny. Z tej okazji 17 grudnia w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej odbędzie się recital, podczas którego wraz z pianistą Lechem Napierałą zaprezentuje on pieśni Łysenki, Straussa, Nowaka i Czyża. Po zakończeniu koncertu śpiewakowi wręczony zostanie Złoty Medal „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis” przyznawany w uznawaniu osiągnięć szczególnie wyróżniającym się artystom.

Tomasz Konieczny jest szczególnie doceniany na świecie za swoje interpretacje ról wagnerowskich, które wykonuje na najważniejszych scenach świata, tj. Wiener Staatsoper, Bayerische Staatsoper, Opernhaus Zürich, Bayreuther Festspiele, Salzburger Festspiele czy Teatro alla Scala. W 2019 roku uhonorowany został przez Wiener Staatsoper tytułem „Österreichischer Kammersänger“, którzy otrzymują wybitni śpiewacy. To najwyższe odznaczenie zawodowe w niemieckojęzycznym świecie operowym. W tym samym roku zadebiutował na najsłynniejszej operowej scenie – Metropolitan Opera, wykonując tam partię Alberyka w „Złocie Renu” Wagnera. W tym sezonie wraca do Nowego Jorku w tytułowej roli w „Latającym Holendrze” Wagnera.

W Teatrze Wielkim – Operze Narodowej bas-baryton zaśpiewał m.in. w „Halce” Moniuszki (2020) oraz „Cardilllacu” Hindemitha (2021). W styczniu wystąpi w kolejnej produkcji w reżyserii Mariusza Trelińskiego – „Mocy przeznaczenia” Verdiego.

O autorze