Pod hasłem „Echa Arkadii” w maju tego roku odbędzie się jubileuszowa X edycja festiwalu Katowice Kultura Natura. Program ośmiodniowego wydarzenia nawiązuje do greckiej legendy złotego wieku oraz biblijnego mitu rajskiego ogrodu. „Mimo że przyszło nam żyć w świecie upadłym, pociechą jest niejasna i melancholijna pamięć epoki szczęścia oraz nadzieja, że ów dawny porządek zostanie kiedyś przywrócony” – można przeczytać na stronie internetowej wydarzenia.
Najciekawsze punktu programu:
Koncert inauguracyjny odbędzie się 8 maja w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Zabrzmi „Pieśń o ziemi” Mahlera w wykonaniu orkiestry NOSPR pod batutą Marin Alsop oraz solistów: Stuarta Skeltona i Rinat Shaham. Stuarta Skeltona polska publiczność może kojarzyć z transmitowanego z Metropolitan Opera do kin spektaklu „Tristana i Izoldy” Wagnera w reżyserii Mariusza Trelińskiego (2016). Rinat Shaham wystąpiła z kolei w tytułowej roli w „Carmen” Bizeta w Teatrze Wielkim – Operze Narodowej (2018).
W piątek 9 maja zagra Orchestra di Santa Cecilia, którą zadyryguje Daniel Harding. W pierwszej części wieczoru wysłuchamy I Symfonii D-dur Tytan Mahlera, a w drugiej Koncertu skrzypcowego a-moll op. 53 Dworzaka, w którym partię solową wykona Joshua Bell.
11 maja na scenie pojawi się barokowa orkiestra Il pomo d’oro, którą poprowadzi Francesco Corti. Artyści zaprezentują ostatnie oratorium Handla pt „Jephtha”, które opowiada opowiada o pochopnej obietnicy głównego bohatera złożonej Bogu, że jeśli odniesie zwycięstwo, złoży w ofierze pierwsze stworzenie, które spotka po powrocie. Na nieszczęście okazuje się nim być ukochana córka Iphis. W obsadzie dwa nazwiska światowego formatu: Joyce DiDonato oraz Michael Spyres, którym partnerują wschodzące gwiazdy: Mélissa Petit, Cody Quattlebaum i Jasmin White.
„Jeptha” w tym składzie zaprezentowana zostanie również w Théâtre des Champs-Élysées w Paryżu (29 kwietnia), Teatro Real w Madrycie (1 maja), Konzerthaus Dortmund (2 maja), Barbican Hall w Londynie (7 maja) i Müpa Budapest (9 maja).
Joyce DiDonato wystąpiła już w NOSPR dwa lata temu przy okazji trasy koncertowej promującej płytę „Eden”. Ten sam program artystka wykonała w ubiegłym roku podczas gali otwarcia XII Festiwalu Oper Barokowych Warszawskiej Opery Kameralnej, a w 2023 roku była gwiazdą 13. NDI Sopot Classic. Amerykańska mezzosopranistka skupia się obecnie głównie na działalności koncertowej.
Michael Spyres gościł w 2022 roku w Filharmonii Narodowej, gdzie wraz z Tomaszem Koniecznym oraz Ewą Wolak zaśpiewali oratorium „Sen Geroncjusza” Edwarda Elgara. Tenor zadebiutował ostatnio jako Bachus w „Ariadnie na Naxos” Straussa w Wiener Staatsoper, a następnie na deskach tego samego teatru wystąpił w roli Florestana w „Fideliu” Beethovena. Tego lata w trakcie Festiwalu w Bayreuth zaśpiewa w „Walkirii” i „Śpiewakach norymberskich” Wagnera.
14 maja wystąpi Ian Bostridge, od połowy lat 90. uznawany za jednego z najważniejszych interpretatorów pieśni. Brytyjski tenor często gości w Polsce, tym razem wykona dwa cykle „Piękną młynarkę” i „Violę” Schuberta, a na fortepianie towarzyszyć mu będzie Saskia Giorgini.
Kolejnego dnia zaplanowany jest recital fortepianowy w wykonaniu Seong Jin Cho, zwycięzcy 17. Konkursu Chopinowskiego (2015). Pianista zaprezentuje utwory Liszta, Beethovena, Bartóka i Brahmsa.
Wykaz wszystkich festiwalowych koncertów znajduje się na stronie Festiwal Katowice Kultura Natura – NOSPR. Bilety są już dostępne w sprzedaży.