Jakub Józef Orliński zaśpiewa ponownie w Carnegie Hall

4

31 stycznia w legendarnej Carnegie Hall w Nowym Jorku po raz czwarty zaśpiewa Jakub Józef Orliński, który jest wschodzącą gwiazdą światowego formatu wśród kontratenorów.

Nominowany w ostatniej edycji „Paszportów Polityki” artysta występował już w tej jednej z najbardziej prestiżowych sal koncertowych na świecie dwukrotnie biorąc udział w wykonaniu „Mesjasza” G.F. Handel’a oraz „Rinaldo” tego samego kompozytora. W solowym recitalu zaprezentuje dzieła sakralne Vivaldiego, w tym słynne i poruszające „Stabat Mater” oraz arie z rzadko wykonywanych oratoriów autorstwa kompozytorów takich jak Fago, Schiassi i Hasse.

Jakub Józef Orliński jest absolwentem Uniwersytetu Muzycznego Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie wybitnej mezzosopranistki Anny Radziejewskiej, u boku której wystąpił w 2014 roku w „Arypinie” Haendla. Ukończył dwuletnie podyplomowe studia w słynnej nowojorskiej  Juilliard School of Music, a w 2016 roku został jednym z laureatów konkursu MET National Council Auditions, organizowanego przez Metropolitan Opera. Mimo młodego wieku ma już za sobą debiuty nie tylko w Carnegie Hall, ale również Frankfurt Opera i na festiwalu Aix-en-Provence. W sezonie 2019/2020 będzie miał miejsce jego sceniczny debiut w Stanach Zjednoczonych – zaśpiewa w „Partenope” Haendla w San Francisco Opera.

Popularny zwłaszcza we Francji, gdzie często występuje, nie zapomina jednak również o swoich fanach w Polsce. W styczniu ubiegłego roku podpisał prestiżowy kontrakt płytowy z należącą do Warner Classics wytwórnią Erato, czego efektem jest wydana pod koniec 2018 roku płyta „Anima Sacra” zawierająca arie sakralne nagrane z towarzyszeniem zespołu barokowego Il Pomo d’oro. Album ma szansę wygrać statuetkę Fryderyka 2019 w kategorii „Najlepszy Album Polski Za Granicą”.

 

O autorze