Jakub Józef Orliński w koncertowej wersji „Orfeusza i Eurydyki” w Warszawie i Szczecinie

1

18 stycznia w Filharmonii im. Mieczysława Karłowicza w Szczecinie i 19 stycznia w Filharmonii Narodowej w Warszawie zaśpiewa Jakub Józef Orliński. Uwielbiany przez publiczność na całym świecie kontratenor wystąpi w tytułowej roli w koncertowej wersji „Orfeusza i Eudydyki” Glucka, a na scenie towarzyszyć mu będą mezzosopranistka Natalia Kawałek (Eurydyka) i sopranistka Sylwia Stępień (Amor). Orkiestrę i chór Il Giardino Amore poprowadzi Stefan Plewniak.

W 2018 roku Orliński i Kawałek oraz Il Giardino Amore pod batutą Plewniaka nagrali album poświęcony utworom Händla „Enemies in Love”. Rok wcześniej artyści pojawili się wspólnie na płycie „Vivaldi: Carnevale di Venezia”.

Jakub Józef Orliński w tym sezonie wcielał się już w rolę Orfeusza na deskach Théâtre des Champs-Élysées i San Francisco Opera, a w wersji koncertowej opery zaśpiewał również w Konzerthaus Dortmund i Elbphilharmonie Hamburg.

W kalendarzu solisty można znaleźć jeszcze dwa koncerty w Polsce – 19 lutego w trakcie Światowego Kongresu Kopernikańskiego w Toruniu oraz 12 maja w NOSPR, gdzie wystąpi w koncertowej wersji opery „Tolomeo” Händla. Poza Katowicami „Tolomeo” z udziałem Orlińskiego zaprezentowany zostanie m.in. w Teatro Real w Madrycie, Théâtre des Champs-Elysées w Paryżu i Elbphilharmonie Hamburg. Oprócz licznych koncertów w najbliższych planach Orlińskiego znajduje się także tytułowa rola w „Serse” Händla w Opéra de Rouen Normandi.

O autorze