Jakub Józef Orliński nominowany do Paszportu Polityki

4

Paszporty Polityki to jedna z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Właśnie ogłoszono listę nominowanych za 2018 roku.

„Czy komuś, kto jest popularniejszy we Francji niż w Polsce, potrzebny jest paszport? Tak, ale nie po to, aby zapewnić mu start na tzw. obczyźnie, lecz w uznaniu dla siły przebicia i wiary w swój talent” – tłumaczy swoją nominację Anna S. Dębowska. Młody kontratenor urodził się w 1990 r. w Warszawie i początkowo uczęszczał do liceum plastycznego. Przygodę ze śpiewem rozpoczął w Zespole Męskim „Gregorianum”; Warszawski Uniwersytet Muzyczny im. Fryderyka Chopina (klasa śpiewu Anny Radziejewskiej) był jego pierwszą szkołą muzyczną. Od 2012 r. uczęszczał do Akademii Operowej przy Operze Narodowej, a w latach 2015-17 odbył studia podyplomowe w nowojorskiej Juilliard School of Music. W 2012 r. zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie im. Rudolfa Petraka w Žilinie na Słowacji oraz nagrodę specjalną na VI Europejskim Konkursie Śpiewu Operowego DEBIUT 2012 w Weikersheim w Niemczech. W 2015 r. wygrał Międzynarodowy Konkurs Wokalny im. Marcelli Sembrich-Kochańskiej w Nowym Jorku, a w 2016 r. otrzymał II nagrodę na IX Konkursie Moniuszkowskim w Warszawie i wygrał Metropolitan Opera National Council Auditions. Występował m.in. w Carnegie Hall i w Alice Tully Hall w Lincoln Center. Latem 2017 r. radio France Musique umieściło na YouTube jego klip z wykonaną na festiwalu w Aix-en-Provence arią Vivaldiego „Vedr con mio diletto”, który obejrzało ponad 2 mln internautów. W Lille śpiewał w „Rodelindzie” Haendla, a we Frankfurcie – rolę tytułową w „Rinaldzie”; latem czeka go debiut na festiwalu w Glyndebourne. Ukazała się ostatnio nakładem firmy Erato (Warner) jego pierwsza płyta „Anima sacra” z zespołem Il Pomo d’Oro. Jacek Marczyński chwali go „za nieprzeciętny talent, umiejętnie i konsekwentnie rozwijany, za wyjątkowy głos, osobowość i wyrazistość artystyczną”, a Adam Suprynowicz – „za niepospolitą umiejętność poruszania emocji w interpretacjach muzyki dawnej, piękny głos, charyzmę estradową i pokorę wobec muzyki”. Młody artysta ma również szczególną pasję: breakdance, przy którym, jak mówi, znakomicie się relaksuje.

Nagrody wręczone zostaną 8 stycznia 2019 roku podczas uroczystej gali w Teatrze Polskim w Warszawie i będzie transmitowana w TVN.

O autorze