Jakub Józef Orliński najlepszym śpiewakiem roku według magazynu Opernwelt

0

Jakub Józef Orliński został wyróżniony tytułem „najlepszy śpiewak roku” w plebiscycie magazynu „Opernwelt”. Za najlepszą śpiewaczkę uznano w tym roku Marlis Petersen.

Najlepszymi teatrami operowymi w opinii krytyków muzycznych zostały Oper Frankfurt i Grand Théâtre de Genève. Nagroda w kategorii „reżyser roku” trafiła do Tobiasa Kratzera za inscenizację „Tannhäusera” Wagnera w Bayreuth, a sam spektakl określany jako „inteligentny – wywrotowy film drogi” został doceniony jako „przedstawienie roku”. Statuetka w kategorii „orkiestra roku” powędruje do Bayerische Staatsorchester.

Nagrody niemieckiego magazynu „Opernwelt” są przyznawane w kilku kategoriach od 1994 roku.

Orliński jest laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej Gramophone Classical Music Awards 2019 w kategorii Young Artist. W tegorocznej edycji tych nagród jego płyta “Facce d’amore” otrzymała nominację w kategorii recitalu, a nagranie „Agrippiny” Händla, w którym występują również Joyce DiDonato, Elsa Benoit, Luca Pisaroni i Franco Fagioli nagrodzone zostało w kategorii „opera”.

Ukończył Uniwersytet Muzyczny Fryderyka Chopina w Warszawie. Następnie przystąpił do programu dla młodych artystów: Akademia Operowa Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.  W Juilliard School zdobył Graduate Diploma pod kierunkiem Edith Wiens. Cieszy się rosnącą reputacją śpiewaka o pięknym głosie, posiadającego niezwykłe umiejętności sceniczne. Jest laureatem szeregu konkursów wokalnych, w tym Grand Finals w Metropolitan Opera National Council Auditions.

Występował do tej pory m.in. w Oper Frankfurt, Teatro de la Maestranza, Opera de Lille, Opernhaus Zurich, Theatre des Champs-Elysees, Badisches Staatstheater Karlsruhe, a także na festiwalach takich jak Festival d’Aix-en-Provence oraz Glyndebourne Festival. W sezonie 2021/2022 zadebiutuje na scenie Metropolitan Opera w „Eurydice” Matthew Aucoina.

O autorze