Jakub Józef Orliński, Małgorzata Szczęśniak i „Paria” Moniuszki z operowymi Oscarami

0

Jakub Józef Orliński, Małgorzata Szczęśniak i „Paria” Stanisława Moniuszki wystawiona w 2019 roku w Teatrze Wielkim w Poznaniu otrzymali statuetki International Opera Awards, nazywane również „operowymi Oscarami”.

Wirtualna gala wręczenia nagród za rok 2019 odbyła się wczoraj w Londynie. Termin uroczystości został przełożony na maj tego roku ze względu na pandemię koronawirusa, a z powodu utrzymujących się obostrzeń dotyczących organizacji imprez, wydarzenie zorganizowano w formule online.

W tym roku wśród nominowanych było wyjątkowo dużo polskich nazwisk i projektów. Teatr Wielki w Poznaniu miał szansę na nagrody w aż trzech kategoriach – jako „dzieło odkryte na nowo” („Paria”), najlepszy reżyser (Graham Vick) oraz „objawienie” (Dariusz Przybylski). Ostatecznie jury wyróżniło „Parię” Moniuszki. Inne dzieło tego kompozytora – „Halka” wydana nakładem Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina również zostało docenione nominacją jako najlepsze „nagranie całej opery”, jednak ostatecznie w tej kategorii nagrodzony został „Hamlet” Thomasa (wydawnictwo Naxos).

Jako „osobowość scenograficzna” doceniona została Małgorzata Szczęśniak, która na stałe współpracuje z Krzysztofem Warlikowskim, laureatem poprzedniej edycji konkursu.

Dla Jakuba Józefa Orlińskiego operowy Oscar za płytę „Facce d’amore” jest kolejną prestiżową nagrodą, jaka przypadła w udziale temu młodemu artyście. Znany na całym świecie kontratenor jest laureatem nagród m.in. magazynu „Gramophone”, „Opernwelt”, paszportu „Polityki”, nominowany był również do Grammy.

International Opera Awards to najbardziej prestiżowe wyróżnienie w środowisku artystów operowych, które od 2013 roku przyznawane jest co roku na uroczystej gali w Londynie. Organizatorem konkursu jest czasopismo Opera Magazine, które od lat 50. publikuje aktualności z teatrów operowych i sal koncertowych. Wśród nagrodzonych z ubiegłych lat są m.in. Aleksandra Kurzak, Piotr Beczała, Mariusz Treliński, Krzysztof Warlikowski czy Waldemar Dąbrowski.

O autorze